Ciąża bez kieliszka

Kilka skłonów, koci grzbiet i inne figury – tak wygląda szkoła rodzenia. Ale wiele kobiet zamiast sali gimnastycznej woli inne rozrywki. – Są przypadki, że kobieta pije notorycznie i urodzi zdrowe dziecko, a wypije lampeczkę czy tam kufelek piwka i wyjdzie to niestety dziecku nie na zdrowie, tylko zrobi mu tym krzywdę. Warto by pomyśleć o tym małym nienarodzonym jeszcze życiu – powiedziała Wioletta Wit.
Co trzecia kobieta (33%) w wieku prokreacyjnym (18-40 lat) piła alkohol w czasie ciąży. Każda ilość alkoholu działa toksycznie na rozwijające się w łonie matki dziecko. – Okres ciąży jest swoistym okresem, okresem embriogenezy, okresem tworzenia całego organizmu młodego człowieka i każdy moment do spożywania jest niedobry – oznajmiła Małgorzata Janas – Kozik, psychiatra.
Skutkiem picia alkoholu w ciąży jest syndrom FAS, czyli Płodowy Zespół Alkoholowy. Objawy FAS:upośledzenie wzrostu, trwałe uszkodzenie mózgu i charakterystyczne zniekształcenia twarzy. Do ogólnopolskiej kampanii społecznej “Ciąża bez alkoholu” włączyły się Tychy. Jak mówi Wioletta Cierniecka, która na codzień zajmuje się chorymi na FAS, każde dziecko wymaga indywidualnej opieki. – One nauczą się po czym zupełnie nie pamiętają tego, jeśli coś zapamiętają, jeśli nawet się czegoś nauczą nie potrafią zupełnie praktycznie wcielić tej wiedzy w życie.
Widok pijanej matki szokuje, ale takich przypadków jest coraz więcej. – Coraz częściej interweniują zwykli przechodnie, którzy widzą, że kobieta w zaawansowanej ciąży z dużym brzuszkiem idzie i ona po prostu się zatacza – powiedział Marek Wypych, KMP w Zabrzu.
A jeśli kobieta w ciąży pije, dziecko pije razem z nią. Pół godziny po spożyciu alkoholu, jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo, jak we krwi matki… wyrodnej matki.