KrajRegionWiadomość dnia

Cisza wyborcza. Jakie grożą kary za jej złamanie? Co wolno, a czego nie?

Od północy na terenie całego kraju trwa cisza wyborcza. Obowiązuje przez cały dzień poprzedzający wybory, a także w dniu wyborów, do zakończenia głosowania. Czego nie wolno robić?

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Przede wszystkim obowiązuje zakaz agitacji wyborczej. To oznacza, że nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Co bardzo istotne – dotyczy to również internetu.

Z kolei gdy będziemy przebywali w lokalu wyborczym nie wolno nam między innymi eksponować napisów, znaków czy symboli kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Za złamanie takiego zakazu grozi kara grzywny.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży, zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów – przestępstwo.

Bardzo wysokie kary grożą z kolei za publikowanie wyników sondaży wyborczych. Za złamanie tego zakazu grozi kara od 0,5 mln do 1 mln złotych.

W przypadku materiałów wyborczych zamieszczonych przed zakończeniem kampanii wyborczej nie muszą być one usuwane z przestrzeni publicznej. Natomiast nie wolno ich modyfikować ani przemieszczać, ponieważ może to zostać uznane za czynne prowadzenie agitacji wyborczej.

 

Źródło: PKW

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Stabilizuje się sytuacja na rynku pracy w Polsce. Ofert pracy coraz więcej

Kolejne powikłania po COVID-19? Lista jest coraz dłuższa!

Na Giełdzie Samochodowej w Gliwicach powstanie targowisko! Od kiedy?

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button