Kategorie

Co jest przyczyną powstania zapadlisk w Tarnowskich Górach? Urzędnicy opublikowali ekspertyzę

Tarnogórski Urząd Miasta opublikował ekspertyzę naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. Znana jest już przyczyna zapadlisk, które powstały w centrum miasta.

 

 

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO tego lata w TVS!

Przypomnijmy, w lipcu i sierpniu bieżącego roku, w rejonie ul. Królika w Tarnowskich Górach na odcinku od ul. Szymały do posesji Królika 16, pojawiły się 4 zapadliska w nawierzchni jezdni oraz w terenie zielonym poza pasem drogowym. W związku z zaistniałymi zjawiskami, na podstawie decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Tarnowskich Górach, wyłączone zostały z użytkowania obiekty budowlane, w obrębie których powstały uszkodzenia, w tym układ drogowy oraz budynek Królika 16, a następnie Lewka 15. Teren zostały wygrodzony i zabezpieczony.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

– Na podstawie postanowień PINB gmina zleciła przygotowanie powyższej ekspertyzy geologiczno – górniczej oraz badań georadarowych. Ekspertyza została już przekazana do PINB. Wcześniej przekazano już wyniki badań georadarowych wykonanych w rejonie samych zapadlisk. Oczekujemy na dalsze decyzje PINB w celu podjęcia prac naprawczych w rejonie ul. Królika, obejmujących likwidację zapadlisk – mówi Joanna Czyżewska, kierownik Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów. 

Naukowcy z GIG w przygotowanym dokumencie wskazują także metody likwidacji zagrożenia:

Zagrożenie proponuje się zlikwidować poprzez przeprowadzenie prac iniekcyjno-podsadzkowych w skałach triasowych techniką wiertniczą. Otworami wiertniczymi do pustek w utworach triasowych wprowadzone zostanie medium podsadzkowe składające się z popiołów lotnych, cementu i wody. (…) Po wykonaniu zaprojektowanych prac będzie można cofnąć zakaz użytkowania terenu i przystąpić do prac budowlanych usuwających szkody w budynku Gospody Kurna Chata oraz konstrukcji ulic Królika i Dolnej i parkingu przy ulicy Dolnej. Prace objęte projektem geotechnicznym należy wykonać w możliwie szybkim czasie, gdyż każdy kolejny opad deszczu powoduje powiększanie się lejów zapadliskowych i szkód w budynku Gospody a także infrastrukturze drogowej (…). Istnieje również ryzyko wystąpienia zapadlisk w innych miejscach opiniowanego terenu”. 

Źródło: UM Tarnowskie Góry

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Co się kryje pod zapadliskami w centrum tarnowskich Gór? Jest gotowa ekspertyza GIG-u

Marszałek woj.śląskiego pożycza 15 mln zł rybnickiemu szpitalowi i mówi, że miasto też mogłoby pomóc

Energylandia pokazuje, jak powstaje największa w Polsce jesienna dekoracja?

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button