Region

Co to jest splenomegalia i kiedy się pojawia?

Niektóre objawy chorobowe są widoczne na pierwszy rzut oka i łatwo rozpoznawalne, jednak nie wszystkie. Dlatego w pierwszym momencie, termin „splenomegalia” może wielu osobom niewiele mówić.

Jest to jednak stosunkowo istotny termin medyczny, który warto bliżej poznać. Choćby po to, aby nie bagatelizować sprawy, gdyby na przykład w pewnym momencie pojawiły się bóle w lewej części brzucha lub pleców. W takim razie, co ta fraza oznacza, kiedy może znaleźć zastosowanie i w jaki sposób diagnozuje się splenomegalię? Sprawdź!

Czym jest splenomegalia?

Jak już wspomniano, termin splenomegalia jest typowo medyczny i w związku z tym mało znany, natomiast warto wiedzieć, że w praktyce oznacza on po prostu powiększenie śledziony. Jeśli organ ten stał się nadnaturalnie duży, jest to najprawdopodobniej oznaka jakiejś choroby.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Tego typu objaw pojawia się zarówno w przypadku niektórych lekkich chorób, jak i bardzo poważnych, więc zdecydowanie powinno się szybko reagować, kiedy się pojawi. Przykładowo, może mieć miejsce w przypadku nowotworów czy ostrych białaczek, ale też niedokrwistości hemolitycznej, ropni, zakażeń bakteryjnych lub wirusowych czy chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Przyczyną zwiększenia śledziony mogą być także takie zmiany w jej obrębie, jak chociażby naczyniaki czy torbiele bądź choroby metaboliczne, takie jak na przykład choroba Niemanna-Picka.

Chociaż można żyć bez śledziony (dlatego też w niektórych przypadkach lekarze decydują się na jej całkowite usunięcie), to warto jednak zadbać o diagnostykę i leczenie wszelkich nieprawidłowości z nią związanych. Zajmuje się ona bowiem m.in. wytwarzaniem immunoglobulin, a osoby jej pozbawione cechują się nieco niższą odpornością.

Jak się diagnozuje splenomegalię?

Wstępną diagnozę splenomegalii można postawić po przeprowadzeniu jedynie badania fizykalnego – wystarczy po prostu, że lekarz wyczuwa ręką, że śledziona zajmuje więcej miejsca poniżej łuku żebrowego niż powinna.

Oczywiście, takie badanie nie dostarcza wystarczająco dużej ilości informacji i nie jest do końca pewne, więc do pełnego potwierdzenia diagnozy wykorzystuje się takie badania, jak chociażby USG jamy brzusznej.

Jeśli zaś chodzi o leczenie tego zjawiska, to nie ma jednej uniwersalnej strategii, ponieważ jest to jedynie objaw, a nie choroba sama w sobie. Leczenie jest więc zależne głównie od tego, jaka choroba go spowodowała.

Przy przygotowaniu artykułu pomocą służył serwis http://biznespolski.com/ w którym znajduje się wiele innych tego typu przydatnych poradników. Nie zapomnij jednak o nowym portalu http://polskienewsy.com/ który również dostarczy Tobie ciekawych treści,poradników, inspiracji.

Artykuł sponsorowany

źródło: materiał partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button