Co warto wiedzieć o stali węglowej?
Powszechnie stosowana stal węglowa stała się odpowiedzią na potrzeby współczesnych branży związanych z produkcją, budownictwem i przemysłem. Innymi słowy ten gatunek stali jest obecny niemal wszędzie, przyciągając uwagę swoimi właściwościami użytkowymi i obiecującą oceną techniczną. Poznaj, jakie zalety wynikają z zastosowania stali węglowej, a także w jaki sposób klasyfikujemy stal!
Stal węglowa – czym jest?
Stal węglowa, czyli tzw. stal niestopowa powstaje z połączenia żelaza i węgla oraz innych pierwiastków (m.in. aluminium, krzemu, manganu czy miedzi), których zawartość nie przekracza wartości granicznych określonych normą PN-EN 10020:2003. Cechami charakterystycznymi stali węglowej są m.in. podatność na spawanie, miękkość, twardość, sprężystość, udarność, dobre właściwości wytrzymałościowe czy ciągliwość. Dokładne właściwości fizyczne kształtują się w sposób następujący:
- gęstość = 7,86 g/cm³,
- współczynnik liniowej rozszerzalności α = 12×10−6/K,
- współczynnik przewodzenia ciepła k = 58 W/(m·K).
Jedną z podstawowych norm materiałowych stali węglowej jest PN-EN 10020:2003, która zawiera klasyfikację głównych klas jakościowych oraz klasyfikację opracowaną na podstawie składu chemicznego.
Rodzaje stali węglowej
Biorąc pod uwagę kryteria obejmujące skład chemiczny, zastosowanie oraz właściwości użytkowe wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje stali węglowej:
- Stal niskowęglową, której zawartość węgla nie przekracza 0,3%.
- Stal średniowęglową, której przedział zawartości węgla waha się w przedziale od 0,3 do 0,6%.
- Stal wysokowęglową, której zawartość węgla nie przekracza 06%.
Kolejnym podziałem stali węglowej jest klasyfikacja tworzona według rodzaju zastosowania, która obejmuje stal konstrukcyjną, narzędziową oraz stale o specjalistycznym zakresie zastosowania i właściwościach. Każda z nich wykorzystywana jest w innych branżach i przeznaczona jest do produkcji odmiennych artykułów.
Zastosowanie stali węglowej
Stal węglową możemy przede wszystkim spotkać w branży konstrukcyjnej jako belkowania, mosty czy szkielety nośne. Wykorzystuje się ją również przy produkcji wyrobów hutniczych, części maszyn i urządzeń, tarczy, wierteł oraz ostrzy. Dodatkowo wśród innych przykładów zastosowania stali wymienia się karoserie samochodów, pokrycia elewacji i dachów, stolarkę drzwiową i okienną, infrastrukturę sieciową, kolejową i trakcyjną, a także instalacje elektryczne. Zastosowanie stali węglowej należy dostosowywać do konkretnego rodzaju stali – dla przykładu stal niskowęglowa sprawdzi się w innych obszarach niż stal średniowęglowa.
Szukasz godnego zaufania i doświadczonego dostawcę wyrobów stalowych? Najwyższą jakość i najlepsze właściwości użytkowe znajdziesz w firmie Polstal – znawcy stali węglowej https://polstal.pl/handel/stal-czarna. Sprawdź sam i zaopatrz się w produkty wysokiej klasy od firmy, która współpracuje z polskimi i zagranicznymi przedsiębiorstwami.
Artykuł sponsorowany
źródło: materiał partnera