KrajKultura i rozrywkaRegion

Co zrobić, jeśli zauważysz ciepłe uszy u kota, jakie są tego przyczyny?

Jednym z głównych objawów problemów zdrowotnych zwierząt stałocieplnych jest podwyższona temperatura ciała. U kotów można zmierzyć ją z dużą dokładnością za pomocą specjalnego termometru doodbytniczego. Jednak jesteś troskliwym opiekunem możesz określić taki parametr bez specjalnych narzędzi, po prostu dotykając nosa i uszu zwierzęcia, ciepłe uszy u kota mogą być oznaką złego stanu zdrowia.

 

Normalna temperatura ciała człowieka wynosi około +36,6 stopni Celsjusza. Fizjologiczna temperatura ciała kotów jest wyższa niż u ludzi i wynosi średnio +38 ° C. Pod tym względem uszy kota będą prawie zawsze wydawać się osobie gorętsze niż ich własne ciało. Osobno należy powiedzieć o bezwłosych rasach kotów (zobacz: https://zwierzaki.pl/rasy-kotow), na przykład sfinksach, które mogą wydawać się znacznie cieplejsze niż koty owłosione. Wynika to przede wszystkim z faktu, że przedstawiciele ras bezwłosych zużywają znacznie więcej energii ze względu na ich nieodłączny przyspieszony metabolizm. Dlatego pomimo tego, że sfinksy mogą wydawać się bardzo gorące w dotyku, w większości przypadków jest to fizjologiczna norma dla tych zwierząt.

Ciepłe uszy u kota – jak to sprawdzić?

Oczywiście doświadczony miłośnik kotów może stwierdzić dotykiem, że uszy jego pupila są znacznie gorętsze niż zwykle. I, oczywiście, takie zjawisko nie może nie powodować niepokoju. Same ciepłe uszy u kota nie mogą być wiarygodnym objawem choroby zwierzęcia. Stan zdrowia kota należy oceniać za pomocą szeregu różnych wskaźników.

Przy objawie takim jak, ciepłe uszy u kota mogą występować inne oznaki:

  • Przebarwienie małżowiny usznej (w przypadku choroby nabiera jaskrawoczerwonego odcienia) Zaczerwienienie uszu może być zauważone gołym okiem
  • Podwyższona temperatura może być obserwowana również w jamie ustnej
  • Może pojawić się taki objaw jak: gorący i suchy w dotyku nos
  • Apatia, niechęć do jedzenia.

Jeśli stwierdzisz ciepłe uszy u kota i co najmniej kilka z powyższych objawów, musisz niezwłocznie udać się ze zwierzakiem do weterynarza – dodaje Mariusz Michalski z serwisu zwierzaki.pl.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Dlaczego kot ma ciepłe uszy?

Istnieje wiele powodów, dla których możesz zaobserwować ciepłe uszy u kota. Jednak wszystkie z nich można połączyć w dwie grupy:

  • Fizjologiczne przyczyny. Na temperaturę ucha wpływa wiele czynników zewnętrznych, np. przebywanie w gorącym i dusznym pomieszczeniu, długotrwała aktywność fizyczna zwierzaka. Czasami zwykły stres może wywołać taki objaw. Nowonarodzone kocięta i kotki w ciąży mają zawsze cieplejsze uszy.
  • Przyczyny patologiczne. Najczęstsze z nich to: zakażenie świerzbowcem usznym, przeziębienia, infekcje ucha, takie jak zapalenie ucha środkowego, uraz i krwiak, infekcje wirusowe.

Jak zidentyfikować przyczynę ciepłych uszu u kota?

Choroby, oprócz ciepłych uszu u kota, zawsze objawiają się dodatkowymi symptomami, na które w pierwszej kolejności musisz zwrócić uwagę:

  • Świeżb uszny. Zakażenie kotów świeżbowcem usznym, zwane w praktyce weterynaryjnej otodektozą, jest dość powszechnym zjawiskiem. Należy zauważyć, że otodektoza może dotyczyć tylko jednego ucha – w tym przypadku objawy będą charakterystyczna tylko dla jednego ucha. Chorobie towarzyszy: wysoka temperatura małżowin usznych, obecność cuchnącej ciemnej wydzieliny z uszu, powstawanie wrzodów na wewnętrznej powierzchni ucha, niespokojne zachowanie kota, wyrażające się próbami drapania uszu.
  • Zapalenie ucha wewnętrznego. Zwykle jest to spowodowane infekcją bakteryjną. W ciężkich postaciach zapalenia ucha środkowego ogólny stan zwierzęcia może się pogorszyć, polegający na apatii, braku apetytu i małej mobilności. Charakterystyczne objawy zapalenia ucha środkowego to: ciepłe uszy u kota, przebarwienie ucha (jego wewnętrzna strona staje się czerwona), ból podczas dotykania małżowiny usznej, wydzielina z ucha, w tym ropna, zmienione zachowanie kota, polegające na ciągłym potrząsaniu głową i próbach drapania uszu.
  • Urazy i krwiaki. Nawet koty domowe, które nigdy nie wychodzą na zewnątrz, mogą doznać urazu ucha, któremu towarzyszy krwiak. Powyższe objawy w dużej mierze przypominają zapalenie ucha środkowego, jednak przy uszkodzeniach mechanicznych nie ma wydzieliny z ucha.Tej patologii towarzyszą następujące objawy: zbyt ciepłe uszy u kota, małżowiny uszne nabierają jaskrawoczerwonego lub niebieskawego odcienia, ból w dotyku, potrząsanie głową, drapanie po uszach.
  • Przeziębienia, wirusowe i bakteryjne choroby zakaźne.Tylko weterynarz może określić konkretny czynnik wywołujący chorobę na podstawie objawów i danych z badań laboratoryjnych. Możliwe jest podejrzenie obecności infekcji tylko na podstawie objawów pośrednich, takich jak: ciepłe uszy u kota, suchy gorący nos, wzrost ogólnej temperatury ciała, nudności wymioty.

Co zrobić, jeśli twój kot ma ciepłe uszy?

Jeśli kot nie ma żadnych innych objawów oprócz gorących uszu (to znaczy nie ma z nich wydzieliny, pozostaje normalne zachowanie i apetyt), nie ma potrzeby konsultacji z weterynarzem. Jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek inne objawy, które zostały wymienione, jest to powód do konsultacji. Dotyczy to szczególnie zapalenia ucha środkowego, ponieważ powikłania tej choroby mogą prowadzić do wyjątkowo ciężkich konsekwencji dla zwierzęcia.

Podsumowanie

Ciepłe uszy u kota nie zawsze oznaczają chorobę, w większości przypadków jest to całkowicie fizjologiczny stan zwierzęcia. Jeśli jednak oprócz tego obserwuje się inne objawy, jest to powód do zwrócenia się o pomoc weterynaryjną. Co więcej, w przypadku niektórych chorób, na przykład zapalenia ucha środkowego, należy to zrobić natychmiast, ponieważ powikłania przez to spowodowane są bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia kota.

 

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button