KrajRegion

Czarna lista polskiego internetu. Jakie błędy popełniamy najczęściej?

Disiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji opublikowano raport o najczęstszych błędach językowych popełnianych przez polskich internautów. Najczęściej powtarzanym błędem w polskim internecie w roku 2021 było „napewno”, podobnie jak w roku 2020.

Marka promująca poprawną polszczyznę i klasykę literatury polskiej – Nadwyraz.com, we współpracy z portalem poświęconym zagadnieniom językowym – Polszczyzna.pl, opublikowała raport 100 najczęściej popełnianych błędów w internecie w 2021 roku. To już czwarte takie zestawienie.

Zgodnie z wynikami analizy, w poprzednim roku dziennie publikowano 13 988 błędów, błąd popełniano co 6 sekund. Słowo „napewno” było – najczęstszym, tak jak rok wcześniej.

CZYTAJ TAKŻE: Idę do śpiulkolotu, także naura. Są wyniki głosowania na Młodzieżowe Słowo Roku 2021

Idę do śpiulkolotu, także naura. Są wyniki głosowania na Młodzieżowe Słowo Roku 2021

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Kolejne błędy w pierwszej piętnastce to: “dzień dzisiejszy”, “na prawdę”, “wogóle/wogule”, “narazie”, “po za tym/pozatym”, “na codzień/nacodzień”, “niewiem”, “conajmniej”, “wziąść”, “muj”, “na przeciwko/na przeciw”, “jusz”, “ktury”, “z przed/zprzed”.

Z analizy specjalistów wynika, że większość najczęstszych błędów dotyczy pisowni łącznej i rozłącznej.

Największe źródła błędów w polskim internecie to: Facebook (42,1 proc. zgromadzonego materiału), Twitter (17,1 proc.) oraz portale (17,6 proc.).

Źródło: Nadwyraz.com, Polszczyzna.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button