Disiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji opublikowano raport o najczęstszych błędach językowych popełnianych przez polskich internautów. Najczęściej powtarzanym błędem w polskim internecie w roku 2021 było „napewno”, podobnie jak w roku 2020.
Marka promująca poprawną polszczyznę i klasykę literatury polskiej – Nadwyraz.com, we współpracy z portalem poświęconym zagadnieniom językowym – Polszczyzna.pl, opublikowała raport 100 najczęściej popełnianych błędów w internecie w 2021 roku. To już czwarte takie zestawienie.
Zgodnie z wynikami analizy, w poprzednim roku dziennie publikowano 13 988 błędów, błąd popełniano co 6 sekund. Słowo „napewno” było – najczęstszym, tak jak rok wcześniej.
CZYTAJ TAKŻE: Idę do śpiulkolotu, także naura. Są wyniki głosowania na Młodzieżowe Słowo Roku 2021
Idę do śpiulkolotu, także naura. Są wyniki głosowania na Młodzieżowe Słowo Roku 2021
Kolejne błędy w pierwszej piętnastce to: “dzień dzisiejszy”, “na prawdę”, “wogóle/wogule”, “narazie”, “po za tym/pozatym”, “na codzień/nacodzień”, “niewiem”, “conajmniej”, “wziąść”, “muj”, “na przeciwko/na przeciw”, “jusz”, “ktury”, “z przed/zprzed”.
Z analizy specjalistów wynika, że większość najczęstszych błędów dotyczy pisowni łącznej i rozłącznej.
Największe źródła błędów w polskim internecie to: Facebook (42,1 proc. zgromadzonego materiału), Twitter (17,1 proc.) oraz portale (17,6 proc.).
Źródło: Nadwyraz.com, Polszczyzna.pl