Czas na 1 procent

Na to by się świetnie bawić podopieczni ośrodka Dom Aniołów Stróżów w Katowicach czekali długo. Tym razem się udało. Ale wycieczki to tutaj rzadkość. Pieniędzy brakuje na wszystko. Choć trochę pomaga 1 % podatku. – To tak się symbolicznie mówi o 1%, ale dla nas to jest bardzo dużo. Procent tak naprawdę, dla nas to w tamtym roku było naprawdę być albo nie być – mówi Adrian Kowalski, Dom Aniołów Stróżów w Katowicach. Takie być albo nie być organizacji pozarządowych leży w rękach, a właściwie długopisach podatników. Wypełnienie formularza nie jest skomlikowane. – Wystarczy w zeznaniu rocznym podać nazwe organizacji, jej numer wpisu do rejestru sądowego KRS i kwote, którą chcemy przekazać, bo nie zawsze musi to być cały 1 % – tłumaczy Jarosław Szczepański, Urząd Skarbowy w Katowicach.
1% czy inna kwota – każda złotówka jest na wage złota. – Dzięki tym pieniążkom między innymi organizowane są półkolonie, kolonie i inne formy wypoczynku, wycieczki dla całych rodzin – stwierdza Izabela Kasperczyk, Stow. Św. Filipa Nareusza w Rudzie Śląskiej. – Ja się tutaj czuję dobrze, to jest choćby nasz drugi dom przychodzimy, wszyscy się bawimy – mówi Ania Sawa.
Zabawa nie byłaby możliwa bez 30 tysięcy przekazanych z 1% podatku. Tylko w ubiegłym roku z tego tytułu na konta śląskich organizacji pozarządowych trafiły 34 miliony złotych. Taką sume przekazało około 700 tysięcy osób, to czterokrotnie więcej niż w 2006 roku. Pieniędzy na organizacje pożytku publicznego przekazywanych jest coraz więcej. Opinie wśród mieszkańców Katowic są jednak podzielone. – Jest to 1%, ktory może pomóc wielu ludziom, młodym, niepełnosprawnym. Ja przekażę to na fundację Anny Dymnej – mówi Bogusław Kyć. – Ten procent byłby tak maleńki, że no nie ośmieliłabym się tak mało posłać – dodaje Krystyna Grażyńska.
By nie zaprzepaścić szansy na pieniądze organizacje do końca stycznia mają obowiązek dostarczenia do Urzędu Skarbowego numeru rachunku bankowego. – Konsekwencją nie podania rachunku jest to, że organizacja straci prawo do otrzymania kwot z 1 % podatku – oznajmia Grażyna Piechota, Izba Skarbowa w Katowicach.
Urzędnicy przestrzegają, że dla spóźnialskich nie będzie taryfy ulgowej. A utrata podatkowej dotacji w wielu przypadkach może oznaczać koniec działalności.