Częstochowa: Można pomóc bezrobotnym i przyjąć ich do prac użytecznych
Częstochowskie szkoły i organizacje pozarządowe mogą składać wnioski związane z przyjęciem bezrobotnych na prace społecznie użyteczne. Zgłoszenia będą przyjmowane do 13 stycznia.
Kryminalna rozrywka w TVS! “Napisała: Morderstwo” od wtorku do czwartku o 21.25
Organizacja PSU planowana jest w miesiącach letnich, z zastrzeżeniem sytuacji epidemicznej. O dokładnym terminie rozpoczęcia PSU podmioty przyjmujące zostaną powiadomione przez MOPS. Podmiot przyjmujący (NGO lub szkoła) nie ponosi kosztów pracy osoby bezrobotnej, ponieważ świadczenie dla wypłacane jest przez MOPS. Zgłoszenia należy nadsyłać w formie wypełnionej tabeli (druk w załączniku) do 13 stycznia 2021 r. na adres: pjedrasiak@czestochowa.um.gov.pl Osoby bezrobotne kierowane będą zgodnie z kolejnością zgłoszeń zainteresowanych podmiotów przyjmujących.
Prace społecznie użyteczne to forma wsparcia skierowana do osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku jednocześnie korzystających ze świadczeń pomocy społecznej albo uczestniczących w kontrakcie socjalnym, indywidualnym programie usamodzielnienia, lokalnym programie pomocy społecznej lub w indywidualnym programie zatrudnienia socjalnego. Prace te odbywają się bez nawiązania stosunku pracy ani umowy o pracę. Organizowane są one przez gminę w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub działalnością na rzecz społeczności lokalnej. Wykonywanie prac społecznie użytecznych odbywa się na podstawie porozumienia zawartego między starostą a gminą, na rzecz której prace społecznie użyteczne będą wykonywane. Starosta refunduje gminie ze środków Funduszu Pracy do 60% minimalnej kwoty świadczenia przysługującego bezrobotnemu. Świadczenie to może być w całości finansowane z budżetu gminy.
Jeśli jesteś:
- osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku,
- a jednocześnie korzystasz ze świadczeń pomocy społecznej albo uczestniczysz w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy w kontrakcie socjalnym, indywidualnym programie usamodzielnienia, lokalnym programie pomocy społecznej lub w indywidualnym programie zatrudnienia socjalnego
– to możesz zostać skierowany do wykonywania prac społecznie użytecznych. Prace te mogą być wykonywane w wymiarze do 10 godzin tygodniowo. Za wykonywanie pracy w ramach prac społecznie użytecznych bezrobotnemu przysługuje świadczenie z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych podlegające waloryzacji.
źródło: PUP Częstochowa / UM Częstochowa
Śląskie: Powstała specjalna poradnia dla covidowych ozdrowieńców. Bez kolejek do specjalistów
Ministerstwo Zdrowia sprawdza aferę ze szczepieniami aktorów. „To nieetyczne”
Podatek cukrowy rozłoży na łopatki branżę napojów? Ceny tych słodzonych cukrem poszybowały w górę!