RegionZdrowie

Czy ksylitol jest alternatywą dla cukru?

Ksylitol jest słodzikiem pochodzenia naturalnego, który często polecany jest jako alternatywa dla cukru. Czy faktycznie warto go stosować do słodzenia potraw i napojów?

 

Ksylitol – co to jest?

Ksylitol, zwany inaczej cukrem brzozowym, to słodzik oryginalnie pozyskiwany z kory fińskiej brzozy. Ze względów ekonomicznych jednak, coraz częściej spotyka się ksylitol pozyskiwany z kukurydzy – taki sposób produkcji ksylitolu jest bardziej wydajny, chociaż zdaniem niektórych ekspertów, metoda uzyskiwania ksylitolu z kukurydzy nie jest obojętna dla zdrowia. Ma to być związane ze stosowaniem specyficznych odczynników na kolejnych etapach produkcji, co również nie jest korzystne ze względów ekologicznych.

Ksylitol charakteryzuje się bardzo niską wartością energetyczną oraz niskim indeksem glikemicznym. Z tego powodu często polecany jest diabetykom oraz osobom z nadwagą, jako alternatywa dla cukru. Czy słusznie?

Czy ksylitol jest bezpieczny?

W internecie, różnych poradnikach dietetycznych, wreszcie opakowaniu ksylitolu, znaleźć można informacje na temat tego, że jest to produkt bezpieczny, w dodatku “zdrowszy” od tradycyjnego cukru (sacharozy). I chociaż faktycznie ksylitol jest produktem dopuszczonym do obiegu spożywczego, należy mieć świadomość, że jego wpływ na organizm nie jest w całości pozytywny. Spożywany w nadmiarze, może prowadzić do bólów brzucha, wzdęć i biegunki. Co ważne, stosunkowo łatwo go przedawkować – na opakowaniach ksylitolu wyraźnie zaznaczone jest, aby stopniowo “przyzwyczajać” organizm do tego słodzika i nie przekraczać konkretnej dawki dziennie (np. 1 łyżeczki na początek). Osoby, które na co dzień borykają się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego nie powinny w ogóle sięgać po ksylitol, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem może to spowodować nasilenie się objawów.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Co warto wiedzieć o ksylitolu?

Ksylitol faktycznie może być atrakcyjny dla diabetyków, ze względu na niski indeks glikemiczny. Słodycze dla diabetyków z ksylitolem, są smaczne i przypominają tradycyjne słodycze, co dla wielu konsumentów stanowi duży plus. Jeśli nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie słodkości z diety, ksylitol może być dobrą alternatywą, szczególnie, jeśli borykamy się z cukrzycą. Nie jest to jednak tania alternatywa – za niewielkie opakowanie tego słodzika zapłacimy nawet kilkakrotnie więcej, niż za kilogram cukru. Jak już wspomniano, nie wszyscy dobrze tolerują ksylitol, dlatego przed sięgnięciem po produkty zawierające ten słodzik, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Zdecydowanym plusem ksylitolu jest fakt, że wykazuje działanie przeciwpróchnicze – dlatego często dodawany jest do gum do żucia oraz past do zębów.

Ksylitol to również cukier

Wybierając ksylitol należy pamiętać, że w dalszym ciągu jest to cukier. Co więcej, nawet do 40% słodszy, niż sacharoza. Ludzie jako ssaki mają tendencję do preferowania smaku słodkiego i szybkiego uzależniania się od jego odczuwania. Sięgając po ksylitol “uodparniamy” nasze kubki smakowe na jego działanie, więc z biegiem czasu potrzebujemy coraz więcej słodkości, aby zaspokoić swoją potrzebę jej spożywania. Z punktu widzenia psychologicznego, ksylitol może być więc równie niebezpieczny (a ze względu na swoją zwiększoną słodkość – nawet bardziej niebezpieczny) niż tradycyjny cukier. Osoby z nadwagą próbujące wyeliminować słodycze ze swojej diety, a stosujące ksylitol, w dalszym ciągu pozostają uzależnione od słodkiego smaku i są podatne na sięganie po produkty przetworzone, niestanowiące żadnej wartości odżywczej.

Cukier i jego zamienniki spożywane “dla przyjemności” mogą być elementem diety, pod warunkiem jednak, że jest ona zróżnicowana i zbilansowana. Zawsze również należy brać pod uwagę swoje ogólne zdrowie.

Zainteresował Cię ten temat? Sprawdź więcej informacji na temat ksylitolu, przeczytaj artykuł https://uczymyjakslodzic.pl/zastepujesz-cukier-ksylitolem-oto-7-faktow-ktore-musisz-znac/

 

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button