![Czy oświetlenie rowerowe jest obowiązkowe? (foto: materiał partnera)](https://staging.tvs.pl/wp-content/uploads/2021/04/adobestock_223717342-780x405.jpeg)
Rower jest pojazdem, który uczestniczy w ruchu drogowym – z tego względu, jak każdy inny pojazd, musi posiadać odpowiednie oświetlenie. Dowiedz się, co powinno znaleźć się na wyposażeniu Twojego roweru, abyś mógł przemieszczać się bezpiecznie i zgodnie z przepisami.
Obowiązkowe światła w rowerze – o jakie oświetlenie powinieneś zadbać?
Oświetlenie rowerowe, które bezwzględnie powinno znajdować się w każdym rowerze, to:
- nie mniej niż jedno światło przednie w kolorze białym lub żółtym. Powinno świecić światłem ciągłym, ewentualnie migającym. W praktyce oznacza to, że najlepsza będzie LEDowa lampka na baterie lub ładowana na USB, względnie dynamo.
- nie mniej niż jedno światło tylne w kolorze czerwonym, odbijające światło
- nie mniej niż jedno światło tylne świecące w sposób ciągły lub migającym
Do obowiązkowego oświetlenia rowerowego zalicza się również kierunkowskazy, ale tylko i wyłącznie wtedy, kiedy konstrukcja pojazdu (np. wózka rowerowego) uniemożliwia wydawanie sygnałów rękoma.
Wszystkie wymienione wyżej światła, z wyjątkiem odblaskowego czerwonego, nie muszą być zamontowane w rowerze na stałe. Jeśli zamierzamy poruszać się jedynie za dnia, nie ma obowiązku ich przytwierdzania do pojazdu.
Jakie warunki powinno spełniać oświetlenie rowerowe?
Oświetlenie pozycyjne, czyli lampki umieszczone zarówno z przodu, jak i z tyłu, mogą świecić ciągle lub w sposób migający – z praktyki jednak wynika, że bardziej funkcjonalne jest światło ciągłe, szczególnie z przodu. Pełni ono funkcję nie tylko pozycyjną, ale również oświetleniową dla prowadzącego rower.
Światła i odblaski rowerowe powinny być widoczne w ciemności w normalnych warunkach pogodowych z odległości co najmniej 150 metrów – zdecydowana większość lampek dostępnych na rynku spełnia ten warunek.
Oświetlenie rowerowe może być demontowane na czas, w którym nie jest obowiązkowe jego używanie – w ciągu dnia i w czasie warunków atmosferycznych nie zaburzających widoczności. W pochmurny, deszczowy dzień wskazane jest zamontowanie świateł.
Światła rowerowe powinny być umiejscowione nie wyżej niż 150 cm i nie niżej niż 25 cm nad powierzchnią jezdni.
Jakie dodatkowe oświetlenie na rowerze warto zamontować?
Poniższe oświetlenie rowerowe nie jest uregulowane żadnymi przepisami i nie ma obowiązku jego montażu. Ze względów bezpieczeństwa warto jednak rozważyć zainstalowanie:
- świateł odblaskowych na pedałach (najlepiej w kolorze żółtym)
- światła odblaskowego z przodu roweru (w kolorze białym)
- kilku odblasków na szprychach kół – nie mniej niż po 2 odblaski w kolorze żółtym
- paska odblaskowego na kole.
Oświetlenie rowerowe uregulowane jest przez “Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia” (nowelizowane pod koniec 2012 roku).
źródło: artykuł partnera