Kultura i rozrywkaRegion

Czy usługi adwokata są drogie?

Wiele osób odmawia sobie skorzystania z pomocy adwokata, głównym powodem jest tutaj obawa o koszty. Jak pokazuje praktyka pomoc prawna wcale nie musi być droga, choć wiele w tej kwestii zależy od rodzaju danej sprawy oraz tego czy klient nie próbował samodzielnie rozwiązać swojego problemu.

 

Gdzie szukać dobrego adwokata?

Dobry adwokat wcale nie musi być drogi, powinien być jednak skuteczny i posiadać stosowne doświadczenie. Gdzie można takiego znaleźć? Chociażby na stronie https://adwokatslomka.pl/ Co ciekawe, możecie tam Państwo odnaleźć całką sporą bazę artykułów z różnych dziedzin prawa, które być może pomogą w rozwiązaniu istniejącego problemu (i to całkiem za darmo).

Oczywiście adwokaci mogą być szukani na różne inne sposoby, także poprzez polecenie ze strony rodziny lub znajomych. Dosyć często ludzie sięgają jednak do wyszukiwarek internetowych, aby szybko wybrać interesującego ich prawnika.

Poszukiwania prawnika praktycznie zawsze wiążą się z kwestią ceny za jego usługi – jest to jeden z podstawowych wyznaczników w polskim społeczeństwie. Oczywiście skuteczny adwokat wcale nie musi być drogi, choć z drugiej strony nie powinien oferować swoich usług za darmo lub po tzw. kosztach.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Zakres usług adwokackich

Usługi oferowane przez adwokatów w Polsce są naprawdę bardzo szerokie, obejmują przede wszystkim:

  • udzielanie porad prawnych,
  • sporządzanie opinii, umów, wniosków oraz pism procesowych,
  • reprezentacja klienta przed sądami, bankami oraz organami administracji publicznej,
  • wyjaśnianie zawiłości i problemów prawnych wraz z doradztwem najlepszej taktyki procesowej.

Tak naprawdę zakres czynności oferowanych przez adwokatów zależy od rodzaju danej sprawy, z którą przychodzi konkretny klient. Jeden będzie potrzebował pełnomocnika, który podejmie się wykonywania wszystkich czynności procesowych, drugi zaś zechce sporządzenia stosownej umowy lub wniosku do urzędu.

Niezależnie od tego czym tak naprawdę będzie musiał zająć się dany adwokat, musi wykonywać swój zawód z należytą powagą oraz profesjonalizmem – takie są bowiem wymagania adwokackiego Kodeksu Etyki.

Koszty adwokata

Cena za usługę prawnika jest bardzo zróżnicowana, wiele zależy tutaj od rodzaju problemu, z którym przychodzi dany klient. Przykładowo – koszt porady prawnej w prostej sprawie zamyka się najczęściej w przedziale 100-200 zł, cena za sporządzenie prostej umowy to z kolei wydatek rzędu 300-500 zł.

Najdroższą usługą adwokacką jest jednak kompleksowe rozwiązanie sprawy. Jeśli dojdzie do tego konieczność uczestnictwa w sprawie sądowej, cena prawnika będzie wzrastać. W rzeczywistości przeprowadzenie danej osoby przez całą procedurę (np. odzyskania długu) będzie wiązało się z ceną rzędu kilku, czasem nawet kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście także i tutaj decyduje rozmiar i waga sprawy – im bardziej skomplikowana i zadawniona, tym większa szansa na wyższe wynagrodzenie prawnika.

Niezależnie od powyższego, każdy adwokat posiada swój własny cennik usług. Wynagrodzenie jest więc zawsze ustalane indywidualnie, przy czym opiera się ono na stawce godzinowej (zazwyczaj rzędu 150-200 złotych) lub ryczałtowej (określony procent lub konkretna kwota).

Kto potrzebuje wsparcia prawnego?

Poziom wiedzy prawnej polskiego społeczeństwa od wielu lat pozostaje na bardzo niskim poziomie. Wpływ na to ma wiele różnych czynników, m.in. brak odpowiedniej edukacji w szkołach, zawiłość i ciągłe zmiany przepisów, niespójność systemu prawnego oraz rozbudowana biurokracja.

Wszystko to powoduje, że usługi prawne są w dalszym ciągu bardzo cenne, w każdym tego słowa znaczeniu. Klienci potrzebują wsparcia w zasadzie w każdej sprawie, w której pojawia się konieczność zastosowania odpowiednich regulacji prawnych. Samodzielne próby rozwiązywania takich problemów niejednokrotnie kończą się bardzo źle. Klienci z chęci zaoszczędzenia pieniędzy nierzadko pogłębiają swój kłopot, zapominają o zachowaniu odpowiedniej formy czynności lub zwyczajnie przegapiają ważne terminy procesowe i administracyjne. Wsparcie prawne jest więc potrzebne każdemu kto nigdy nie miał do czynienia z przepisami, a znalazł się w sytuacji, która wymaga ich odpowiedniego i w miarę szybkiego zastosowania.

Dobry adwokat może więc pomóc w zasadzie w każdej sprawie, w której po prostu trzeba wykorzystać umiejętności i doświadczenie prawnicze. Oczywiście takie działania nie są darmowe, choć zdarzają się pewne wyjątki. Z drugiej strony pamiętajmy, że praca adwokata to także wysiłek i czas poświęcony danemu klientowi – już za to należy się mu stosowne wynagrodzenie.

Patron merytoryczny artykułu:

Adwokat Kraków – kancelaria adwokata Michała Słomki
ul. Profesora Władysława Szafera 9/46
31-543 Kraków
tel. 784 425 405

 

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button