Czy w Piekarach powstanie górnicze muzeum?

Zamurowane i zapomniane miejsce, znów może zostać otwarte i przeznaczone na muzeum górnicze.
Mieczysław Jagiełło, NSZZ Solidarność przy kopalni Julian: Tu był napis: zasadnicza szkoła górnicza – chodniki ćwiczebne – mówi wskazując ręka zamurowane wejście – Górnicy już tu nie ćwiczą, ale mogą uczyć się inni, na przykład historii górnictwa.
Muzeum może powstać w niedostępnym dziś miejscu,w starej, opuszczonej sztolni.
Leon Wostal, górnik: To ciekawy obiekt, po włożonieu pracy, uprzątnięciu możemy mówić czy myśleć co da się w nim zrobić
Pomysłów co zrobić – nie brakuje. Z kopalni do sztolni jest niedaleko, więc górnicy mogliby tu odpocząć. Ich zdaniem przydałby się pub. Zabytkowe maszyny i pamiątki górnicze stanowić mogą przyjemne tło. Zaś górnicy z Andaluzji będą zadowoleni, że coś po nich zostało. Lecz nie zostanie wiele. Obchodząca 100 lat kopalnia Andaluzja została zlikwidowana. Co można w muzeum ocalić od zapomnienia? Na pewno nie wszystko, co dla górników ważne, ale najważniejsze – Skarbnik i Święta Barbara, to są dwie rzeźby, które wciąż można oglądać w kopalni.
W Piekarach Śląskich nie ma muzeum górniczego, chociaż były tu zakłady górnicze i są jeszcze pracujące,
Powstanie muzeum w Piekarach Śląskich na razie pozostaje w sferze chęci i deklaracji. Jeśli nawet powstanie – nie będzie mogło konkurować z podobnymi obiektami w tarnowskich Górach i Zabrzu. Nie pozostało zbyt wielu eksponatów, którymi można wypełnić muzealne sale. Więc właśnie o eksponaty trzeba zadbać w pierwszej kolejności. DUR|00:10
Zenon Przywara wiceprezydent Piekar Śląskich: Takie elementy przy likwidacji szybko przychodzą na złom, a dla przyszłych pokoleń mogłyby być wielką wartością w przekazywaniu tradycji górniczej.
Czy sprawa muzeum wyjdzie poza deklaracje i dobre chęci i kiedyś zamurowana sztolnia stanie otworem dla zwiedzających, okaże się za jakiś nieokreślony bliżej czas.