KrajRegionWiadomość dnia

Czym jest plogging? To sprzątanie i bieganie zarazem. Kolejna dobra akcja!

Ponad 100 osób należy do jaworznickiej grupy uprawiającej plogging. Takie grupy istnieją również w Pszczynie i Mikołowie. Najkrócej rzecz ujmując to sprzątanie i bieganie jednocześnie. Efekty po akcjach są świetne.

 

 

Wieczór zbrodni z serialem “Prawo i Porządek” w TVS

Jak czytamy na stronie Kobieta.pl – Plogging to odmiana joggingu, który łączy w sobie trening z dbaniem o środowisko. Skandynawowie zaczęli w trakcie biegania zbierać leżące śmieci i w ten sposób z połączenia szwedzkiego słowa “plocka” (zbierać) i angielskiego joggingu powstał plogging. Za ojca ploggingu uważa się działacza na rzecz ekologii Erika Ahlstroma, który po przeprowadzce do Sztokholmu stwierdził, że to jedno wielkie wysypisko śmieci. To zrodziło pomysł sprzątania okolicy, do którego zaangażował swoich znajomych. – 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Dbanie o środowisko jest modne i pożyteczne, a osobom biorących udział w akcjach sprzątania świata, nie brakuje ciekawych pomysłów. Coraz bardziej popularną formą jest plogging, który łączy sport – czyli bieganie, ze sprzątaniem wyznaczonego terenu. Jaworzno swoja grupę ploggingową ma i ostatnio wolontariusze wysprzątali w ten sposób osiedle Skałki. Efekt? 30 worków pełnych śmieci, zepsuty telewizor i materac trafiły do właściwego miejsca przeznaczenia. Jeśli chodzi o nasz region to grupy uprawiające plogging działają też w Pszczynie czy Jaworznie.  Do akcji zachęca organizator Przemysław Starzycki, który zachwala jednoczesne dbanie o własne zdrowie i środowisko. Do grup ploggingowych na terenie Śląska należy już ponad 1000 osób. Jak widać na załączonym obrazku każdy ma swój pomysł, ale najważniejszy jest cel – czysta ziemia.

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ponad 330 interwencji straży pożarnej po wichurach, które przeszły nad Polską [FOTO]

Trąba powietrzna przeszła przez woj.śląskie! Ogromne zniszczenia w Kaniowie [ZDJĘCIA]

Ponad 600 zakażeń dodatnich w drugim etapie badań przesiewowych prowadzonych w kopalni Zofiówka

źródło: Radio Katowice
red: B. Bednarczuk

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button