
Od 15 czerwca 2017 roku – na mocy decyzji Komisji Europejskiej – można korzystać z telefonu komórkowego na terenie UE bez dodatkowych opłat. Dzięki tym regulacjom zakres naszej “krajowej” oferty ma również obowiązywać w pozostałych krajach Wspólnoty. Czy w każdej sytuacji?
Nie wszyscy operatorzy z RLAH
Od przełomowej decyzji Komisji Europejskiej minęło już niemal 2,5 roku. Założenia darmowego roamingu (RLAH – roam like at home) były bardzo proste: zakres posiadanej oferty miał być taki sam w 1 Strefie Roamingu UE, jak w Polsce. Osoby posiadające pakiety z nielimitowanymi minutami i SMS-ami mogły więc odtąd nieskończenie komunikować się np. z Holandii do Polski – głosowo czy pisemnie. Bez dodatkowych opłat.
Jednak nie wszystkie sieci komórkowe wprowadziły do swojej oferty wytyczne z dnia 15 czerwca 2017 roku. Listę operatorów, którzy zapewniają bezpłatne warunki roamingu UE znajdziesz na stronie komorkomat.pl.
RLAH nie obejmuje transferu
Od samego początku kontrowersje wzbudzała kwestia dotycząca transferu danych. O ile wielu operatorów zaczęło świadczyć usługi głosowe i tekstowe na takich samych warunkach w roamingu UE, jak w Polsce, to zupełnie inaczej było z pakietem internetowym.
Najczęściej sieci GSM oferują bez dodatkowych opłat tylko część krajowego transferu. Wartość ta może się wahać od kilku do około 50% i zależy nie tylko od operatora, ale i od wybranego abonamentu. Po jego wykorzystaniu telekom może zacząć naliczać dodatkowe opłaty za korzystanie z Internetu za granicą.
Darmowy roaming najczęściej w abonamencie
Darmowy roaming UE jest dostępny tylko u niektórych operatorów i tylko w niektórych ofertach. Zła wiadomość dla zwolenników klasycznych pakietów na kartę (prepaid) – RLAH zazwyczaj zapewniany jest w abonamentach. Tylko nieliczne oferty na kartę umożliwiają bezpłatne korzystanie z telefonu za granicą.
Na szczęście darmowe warunki roamingu UE spotykane są również w tanich ofertach bez limitu, które zawierane są w umowie na czas nieokreślony. W praktyce takie pakiety niemal nie różnią się od prepaida, gdyż w każdej chwili można zrezygnować z umowy. Różnica tkwi w sposobie dokonywania płatności – zamiast doładowania konta, w abonamencie należy opłacić wystawioną przez operatora fakturę.
Zarówno bezterminowe abonamenty, jak i taryfy na kartę, nie są oferowane przez operatorów z telefonem. Otrzymujemy w nich tylko starter z kartą SIM. Jeżeli potrzebujemy nowego sprzętu, należy poszukać go na wolnym rynku. Najnowsze smartfony znajdziesz np. na https://komorkomat.pl/telefony/.
RLAH dla wczasowiczów, nie dla migrantów
To jednak nie koniec wykluczeń w RLAH. Przez niemal 2,5 roku od wprowadzania wytycznych przez rodzimych operatorów komórkowych, doszło do kilku kosmetycznych, aczkolwiek istotnych zmian. Uderzają one w osoby przebywające za granicą przez dłuższy czas.
Pierwotnie RLAH oferował w praktyce nawet nieograniczone – nie licząc wspomnianego wcześniej transferu – korzystanie z telefonu za granicą. Operatorzy szybko zaczęli liczyć straty, ale udało się znaleźć rozwiązanie tego problemu. Dzięki szeregu przychylnych decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej (które miały miejsce głównie w 2018 roku) poszczególne sieci komórkowe mogły wprowadzić tzw. politykę uczciwego korzystania z roamingu UE.
Bez obaw – większość z nas będzie mogła bez przeszkód (i dodatkowych opłat do rachunków) wciąż korzystać z telefonu w krajach Unii Europejskiej. Dzięki UKE operatorzy mogą ukrócić nieuczciwe praktyki, jak korzystanie z polskiej karty SIM za granicą przez całą umowę. Wprowadzono więc limity czasowe, po przekroczeniu których należy się liczyć z wyłączeniem RLAH i wprowadzeniem opłat za korzystanie z telefonu za granicą. Często limit ten wynosi miesiąc, co z powodzeniem wystarczy na spędzenie wakacyjnych wakacji. Limit odnawia się po kolejnym okresie rozliczeniowym spędzonym w kraju – ważne, aby nasz telefon był częściej używany w Polsce, niż w roamingu UE, a wtedy żadne dopłaty nam nie grożą.
Zapamiętaj:
- darmowy roaming UE nie jest oferowany u każdego operatora,
- darmowy roaming UE nie obejmuje w całości transferu danych,
- darmowy roaming UE najczęściej znajdziesz w abonamencie,
- nie przesadzaj z długimi i/lub bardzo częstymi wyjazdami za granicę.
Źródło: materiały partnera