Data święta wyzwolenia tybetańskich chłopów
Regionalny Kongres Ludowy w Lhasie będzie głosował nad proponowanym terminem 19 stycznia – podała w piątek agencja Xinhua. Jest pewne, że go zatwierdzi.
28 marca 1959 r. formalnie rozwiązano lokalny rząd tybetański i władzę przejął Tybetański Autonomiczny Regionalny Komitet Przygotowawczy.
– Klika dalajlamy wciąż marzy o przywróceniu systemu feudalnego i reżimu, który był reakcyjny, ciemny, brutalny i wsteczny – oświadczył wiceprzewodniczący stałego komitetu Tybetańskiego Autonomicznego Regionalnego Kongresu Ludowego Tudeng Caiwang, przedstawiając projekt rezolucji w tej sprawie.
Chińskie media podały w piątek, że władze Tybetańskiego Regionu Autonomicznego Chin oskarżyły Dalajlamę XIV o sabotaż w celu spowolnienia rozwoju Tybetu.
– To właśnie współczesny Tybet pozwala Tybetańczykom cieszyć się owocami reform i otwarcia oraz poczuciem, że są panami samych siebie – powiedział szef Partii Komunistycznej w Tybecie Zhang Qingli, cytowany przez agencję Xinhua.
– Dalajlama i jego poplecznicy stale organizowali akcje sabotażu i usiłowali za wszelką cenę uniemożliwić rozwój Tybetu – oświadczył cytowany przez tę samą agencję przewodniczący tybetańskiego kongresu Legqog.
Dalajlama, który w 1959 r. po krwawym stłumieniu antychińskiego powstania Tybetańczyków i przejęciu kontroli nad Tybetem przez Chiny wraz z 80 tysiącami tybetańskich uchodźców wyemigrował do Indii, jest duchowym i politycznym przywódcą Tybetańczyków. Od 1960 r. siedzibą dalajlamy oraz rządu na uchodźstwie jest północnoindyjskie miasto Dharamśala w stanie Himaćal Pradeś.