RegionWiadomość dnia

Dawcy szpiku pilnie poszukiwani

Stan Edyty uniemożliwił jej spotkanie z naszą ekipą. 34-letnia pielęgniarka, niepokojącą diagnozę usłyszała w czerwcu. Chce wygrać z białaczką, by jak podkreśla, móc nadal być mamą dla swoich dzieci. – Jest w tej chwili po trzeciej chemii już i czekamy na dawcę. Reemisja ten stan, kiedy możemy przeszczepić komórki macierzyste trwa od lipca, wciąż trwają poszukiwania dawców – wyjaśnia Wioleta Mardyło, siostra Edyty. W to by go znaleźć angażuje się katowicka Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy, gdzie studiuje Edyta. W sobotę i najbliższy wtorek studenci dadzą się pokłuć, by oddając próbkę krwi, zarejestrować się w rejestrze dawców.

Elżbieta Krawczyk-Neifar, wykładowca anglistyki, angażuje się w akcję poszukiwań dawcy, bo sama przez dwa lata walczyła ze złośliwym chłoniakiem. Choroba jej nie pokonała. – Sukces, czy połowa sukcesu to jest psychika, bo ja stwierdziłam, że muszę żyć, chcę żyć, mam dla kogo żyć. Pokonam tą wredną chorobę, ja sobie dam z nią radę.

Co godzinę ktoś w Polsce słyszy diagnozę: białaczka. Zarejestrować się i zwiększyć szansę, by ktoś ją pokonał, może każda zdrowa osoba między 18 a 55 rokiem życia. Lekarze zapewniają: nie ma się czego bać. – W odróżnieniu od dawstwa narządów, dawstwo szpiku czy komórek macierzystych jest dawstwem bardzo bezpiecznym – zaznacza prof. Sławomira Kyrsz-Krzemień, ordynator Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku.

200 przeszczepów szpiku rocznie plasuje katowicką klinikę Hematologii na trzecim miejscu w Europie. Co drugi chory czekający na przeszczep, genetycznego bliźniaka nie znajduje. Bo choć liczba 162 tysięcy potencjalnych dawców robi wrażenie, to wciąż zbyt mało. 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Prawdopodobieństwo znalezienia dawcy dla konkretnego pacjenta to 1 do 25 tysięcy, a przy rzadkim kodzie nawet jeden na milion, więc sięganie do silnych zasobów, międzynarodowych pozwala na znalezienie dawcy dla jak największej liczby chorych – tłumaczy Renata Rafa, Fundacja DKMS.

Nina Zakrzewska uratowała życie 58-letniej Niemki. Zarejestrowała się jako dawca, bo przed laty z białaczką przegrała jej ośmioletnia siostra. Kobietę, której przekazując komórki macierzyste pomogła pokonać chorobę, nazywa siostrą i marzy, by się z nią spotkać. – To jest takie uczucie: to jest niemożliwe, że ktoś obcy może być z człowiekiem zgodny genetycznie. Człowiek sobie zaraz myśli, to jakaś rodzina daleka, to są uczucia niesamowite.

Znane postaci sportu i kultury na bilbordach namawiają do podarowania cząstki siebie, która może uratować życie. Pani Lucyna, o której poszukiwaniach dawcy informowaliśmy dwa miesiące temu, już go znalazła.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

KATOWICE:

sobota, 26 listopada, godzina 10-16

Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy, ul. Bankowa 8 Katowice

wtorek, 29 listopada, godzina 11-17

Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy, ul. Bankowa 8 Katowice

MYSŁOWICE:

niedziela, 27 listopada, godzina 10-16

II LO im. Powstańców Śląskich, ul. Mikołowska 3 Mysłowice

CZELADŹ:

poniedziałek, 28 listopada, godzina 11-17

Kolegium pracowników Służb Społecznych, ul. Tuwima 14a Czeladź

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button