RegionZdrowie

Dentysta, stomatolog, ortodonta – czy na pewno musimy się go bać?

Lęk przed dentystą to dentofobia. Dotyczy to zarówno dzieci, jak też osób dorosłych. Większość pacjentów odczuwa strach przed każdą kolejną wizytą u stomatologa czy ortodonty. Nie pozwala on na regularne wizyty, których celem jest kontrola uzębienia w celu zapobiegania rozwojowi poważnych chorób. Takie osoby pojawiają się w gabinecie dentystycznym tylko w ostateczności, w sytuacji, kiedy nie mogą już sobie samodzielnie poradzić z bólem. W wielu przypadkach oznacza to już zaawansowany stan choroby. Czy strach jest potrzebny przed dentystą? Jak sobie z nim radzić?

 

Skąd ten strach przed dentystą?

Powodów, dla których się boimy jest wiele. Dzieci odczuwają strach przed nieznanym, a także przed lekarzami, którzy kojarzą im się z chorobami. Może też towarzyszyć temu paniczny lęk przed bólem. Dorośli z kolei mogą mieć złe wspomnienia z dzieciństwa, gabinet stomatologiczny kojarzą wtedy z bólem. Niektórzy też nie potrafią się odnaleźć w sytuacji, kiedy nie mają kontroli nad wykonywanym zabiegiem.

Dentysta i ortodonta to lekarze, które wywołują największy strach. Stereotypy z nimi związane obowiązują w społeczeństwie i często są przekazywane sobie nawzajem. To powoduje, że „zarażamy się” niepotrzebnie strachem i lękiem. Przed wizytą w gabinecie u takich pacjentów mogą wystąpić nawet bardzo nieprzyjemne dolegliwości, jak bóle brzucha, bezsenność, problemy z niestrawnością i biegunka.

Dentysta jest po to, żeby Ci pomóc

Ból zęba jest według wielu osób najgorszym ze wszystkich, z jakimi mamy do czynienia na co dzień. Aby go uniknąć i zachować zdrowie zębów, należy dbać prawidłowo o higienę jamy ustnej. To jednak nie wystarczy, a jedynie wesprze utrzymanie uzębienia w zdrowiu. Ważne są regularne wizyty kontrolne, które pozwalają w odpowiednio wczesnym stadium wykryć ewentualne ubytki czy też inne problemy z zębami, np. próchnicę. Dentysta nie zawsze wykonuje skomplikowane zabiegi wymagające znieczulenia, którym może towarzyszyć ból. Jeżeli będziemy regularnie go odwiedzać, istnieje duża szansa, że nie będą one potrzebne.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Wybór gabinetu dentystycznego ma znaczenie

To, jakie będzie nasze nastawienie do stomatologa, zależy od wyboru lekarza. To szczególnie ważne w przypadku dzieci, które dzięki temu mogą nie mieć negatywny skojarzeń z wizytą u dentysty. Młodzi pacjenci znacznie lepiej reagują na proces leczenia, jeżeli dentysta potrafi z nimi rozmawiać, tłumaczy im, co robi i dlaczego właśnie używa takich narzędzi. U dorosłych jest jednak podobnie. Lekarz powinien tak zaopiekować się pacjentem, aby mógł on się uspokoić i zminimalizować stres. Wpływ na to ma otoczenie, czyli wystrój gabinetu, empatia i zaangażowanie nie tylko w pracę, ale też w kontakt z pacjentem dentysty oraz jego profesjonalizm i doświadczenie, które zwiększają zaufanie względem niego.

Gabinet dentystyczny jest owiany złą sławą, co nie zawsze ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Każda kolejna wizyta będzie przyjemniejsza, jeżeli wybierzemy profesjonalnego i doświadczonego dentystę ukierunkowanego na dobry kontakt z pacjentem. Znaczenie ma też regularność wizyt. Im częściej odwiedzamy gabinet, tym nie tylko zdrowsze są nasze zęby, ale również szybciej przebiega przystosowanie się do nowej, niekoniecznie dla nas komfortowej sytuacji.

Sprawdź przyjaznego dentystę w FreshMed >>

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button