Wrocław jest niekwestionowaną stolicą Dolnego Śląska, pełną atrakcji turystycznych – zarówno całorocznych, jak i sezonowych. Warto się tu wybrać nawet na weekend, aby doświadczyć niezwykłego klimatu i uroku miasta pełnego rzeźbionych krasnali.
We Wrocławiu nie można się nudzić. Zabytkowa starówka, nowoczesne muzea z unikatowymi zabytkami, takimi jak rękopis „Pana Tadeusza”, rejsy po Odrze, ogród zoologiczny z zapierającym dech w piersiach oceanarium, bogate życie nocne – wszystko to sprawia, że Wrocław jest chętnie odwiedzany przez turystów polskich i zagranicznych.
Jak zorganizować wycieczkę do Wrocławia?
Do stolicy Dolnego Śląska warto się wybrać zarówno na dłuższy, jak i krótszy urlop. To także doskonała propozycja na weekend z rodziną. Dzięki szerokiej dostępności lotów krajowych podróż do Wrocławia może być krótka i przyjemna, np. z Warszawy trwa ok. 55 min, a jej koszt jest porównywalny lub nawet mniejszy niż jazdy samochodem. Z uwagi na to loty Wrocław – Warszawa cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród osób podróżujących w sprawach biznesowych, ale również wśród turystów.
Rynek we Wrocławiu
Wrocławska starówka to jeden z najpiękniejszych i największych historycznych placów targowych w całej Europie. Jej powierzchnia zajmuje 3,8 ha. Obecnie rynek przyciąga – mieszkańców Wrocławia i turystów niezwykłym klimatem zabytkowych kamienic, których jest tu 60, wybornymi restauracjami, kawiarniami i ciekawymi atrakcjami. W grudniu organizowany jest tu jarmark bożonarodzeniowy oraz zabawa sylwestrowa pod gołym niebem, latem – seanse kina letniego i wiele festiwali kulturalnych. Najcenniejszy zabytek wrocławskiego rynku stanowi ratusz staromiejski, którego wieża ma 66 m wysokości. Zbudowany został w stylu późnogotyckim, jego obecny kształt był formowany przez 250 lat – od końca XIII wieku po wiek XVI. Najstarsza część ratusza powstała ok. 1299 roku, a ostatnia wielka przebudowa miała miejsce w latach 1470–1480. W jej wyniku znacząco powiększono budynek ratusza i nadano mu tym samym reprezentacyjny charakter.
Ostrów Tumski – najstarsza część Wrocławia
Historia Ostrowa Tumskiego sięga X wieku. Gród powstały u ujścia Oławy do Odry był siedzibą Piastów Śląskich aż do XIV wieku, kiedy to stał się własnością władz kościelnych. W związku z tym obecnie najcenniejszymi zabytkami Ostrowa Tumskiego są właśnie obiekty sakralne, m.in. gotycka Archikatedra św. Jana Chrzciciela pochodząca z XIII/XIV wieku. Budowla pełna jest kunsztownych zdobień architektonicznych, znajdują się tu także największe w Polsce organy. Wieża kościoła jest punktem widokowym, z którego można podziwiać panoramę miasta. Ciekawostkę w Ostrowie Tumskim stanowią latarnie gazowe, które do dziś zapalane są o zmroku przez latarnika. Do XIX wieku Ostrów Tumski był wyspą, do dziś prowadzą do niego mosty młyńskie oraz Most Tumski, na którym zakochani zawieszają kłódki mające symbolizować ich wieczną miłość.
Wrocławskie muzea – co warto zobaczyć?
Jedną z najważniejszych atrakcji Wrocławia jest Panorama Racławicka. To XIX-wieczne malowidło dużych rozmiarów (15 × 114 m), przedstawiające zwycięską bitwę pod Racławicami. Pomysłodawcą oraz jednym z twórców dzieła był Jan Styka. Obraz powstał w setną rocznicę insurekcji kościuszkowskiej i miał ją upamiętniać. W 1894 roku był najważniejszym dziełem lwowskiej Powszechnej Wystawy Krajowej. Bilet wstępu na Panoramę Racławicką upoważnia do zwiedzania Muzeum Narodowego, w którym znajdują się najcenniejsze zbiory sztuki średniowiecznej, barokowej i współczesnej. Bilet jest ważny do końca roku kalendarzowego i można na jego podstawie zwiedzić także Muzeum Etnograficzne oraz Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej. Warto odwiedzić także Muzeum Pana Tadeusza, w którym znajduje się jedyny na świecie rękopis dzieła Mickiewicza. W niedzielę wstęp kosztuje tylko 1 zł. Darmowa jest natomiast Galeria Neonów, czyli wystawa udostępniana na jednym z wrocławskich podwórek przy ulicy Ruskiej. Najlepiej oglądać ją po zmroku.
Wycieczka do zoo we Wrocławiu może być ciekawym przeżyciem nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. To jeden z najstarszych ogrodów w Polsce. Zamieszkuje go 14 tys. zwierząt. Na szczególną uwagę zasługuje afrykańskie oceanarium.
źródło: materiały partnera