KrajRegionWiadomość dnia

Domy ze Śląska zachwyciły Polskę! Projekty każdy może dostać za darmo!

Tak mogą wyglądać domy, które od początku tego roku można stawiać bez wielu dodatkowych formalności. 3 stycznia weszły w życie przepisy ws. budowy domów do 70 m kw powierzchni. Rozstrzygnięty został też konkurs architektoniczny, który zorganizował Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Wśród wybranych prac kilka stworzyli architekci z woj. śląskiego.

– Jesteśmy na etapie zaproszenia laureatów konkursu do negocjacji. W trakcie tych negocjacji będziemy też ustalać terminy, na które wspólnie się tutaj umówimy, jeśli chodzi o dostarczenie projektu do nas. Przewidujemy, że ten etap zakończy się w drugim kwartale 2022 roku i wtedy te projekty zostaną też udostępnione na stronie – mówi Joanna Niedźwiecka, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

  • Domy do 70 m kw bez zezwoleń

  • Architekci ze Śląska w konkursie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego

  • Projekty ze Śląska zachwyciły jurorów. I każdy będzie mógł je dostać

 


PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Nowa metoda działania oszustów. Działają teraz „na koronawirusa

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Ma być korzystniej. Zmiany w Polskim Ładzie

16 lipca Narodowym Dniem Powstań Śląskich? Apel leci do Andrzeja Dudy


Projekty stworzone przez 38 pracowni z całej Polski mają być udostępnione za darmo. Oznacza to, że każdy z takiego projektu będzie mógł skorzystać przy budowie domu. Są one już dostosowane do wymogów w uproszczonej procedurze.

-Projekt budowlany przy zgłoszeniu takiego budynku, bo mówimy o budynkach do 70 m kw., wolnostojących, do dwóch kondygnacji, gdzie ten obszar oddziaływania pozostaje na działce, na której został zaprojektowany i został zaprojektowany na potrzeby mieszkaniowe inwestora. Taki projekt budowlany, który został dołączony do zgłoszenia, nie podlega sprawdzeniu przez wydział architektury – mówi Jakub Owczarek, UM Sosnowiec.

Co najważniejsze, żeby budować cokolwiek, to trzeba mieć jeszcze pieniądze. A budowa domu często oznacza wzięcie kredytu. Do tej pory banki wymagały najczęściej pozwolenia na budowę.


ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ:


-To, czy i jakie, warunki stawiają banki, tego w prawie budowlanym nie precyzujemy. To nie jest od tego zależne. Nie ma żadnych przeszkód, żeby banki udzielały kredytów na takie inwestycje. Już teraz można przecież budować domy na zgłoszenie. Tam też słyszałem, że niektóre banki nie chcą tego finansować, że chcą decyzję budowlaną. Tutaj tego nie przeskoczymy – mówi Piotr Uściński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

W Sosnowcu na razie chętnych na skorzystanie z uproszczonej procedury przy budowaniu mniejszego domu nie było.

 

autor: Łukasz Kądziołka

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button