Region

Drogi remont bytomskiego basenu

Zarządcy basenu stanęli nad przepaścią. To czy będzie kapitał na dalszy remont jest w rękach radnych. – Mam nadzieję, że odpowiedzialność spowoduje, że nikt nie stanie na przeszkodzie, żeby ten basen mógł być skutecznie, jak najszybciej, bez zbędnej zwłoki doprowadzony do używalności dla mieszkańców – oznajmia Andrzej Kijanka, OSIR Bytom. Ale na przeszkodzie do remontu miejskiego basenu w Bytomiu stanęli radni klubu “Wspólny Bytom”. Szef klubu Kazimierz Bartkowiak nie zgodził się na wypowiedź przed kamerą. Za to przekazał pisemne oświadczenie: Uważamy, że środki na trzeci etap remontu pływalni krytej, które bezsprzecznie powinny być w budżecie roku 2010 zabezpieczone, należy gromadzić z kwot zaoszczędzonych w postępowaniach przetargowych, niewykorzystanych tzw. wkładów własnych w projekty unijne, odszkodowań wynikających ze szkód górniczych oraz pozyskać na ten cel środki zewnętrzne.

Tyle, że z tym nie zgadzają się radni PO, którzy chcą jak najszybciej rozpocząć inwestycje. – Są prowadzone rozmowy. Jesteśmy już po wstępnych akceptacjach w Ministerstwie Sportu, w Urzędzie Wojewódzkim i w Urzędzie Marszałkowskim – mówi Michał Bieda, radny PO. Opozycja grzmi, że nawet jeśli remont się zacznie, to nie będzie za co go skończyć. – Konsekwencje będą takie, że basen tak jak już rok będzie nieczynny dalej. Mimo, że kilka milionów złotych wyda się na remont dachu tego basenu – uważa Mariusz Wołosz, radny Bytomia.

Dlatego opozycyjni radni zarzucają władzom miasta, że źle skalkulowały inwestycje od samego początku. Magistrat broni się. – Nie było mowy o kredytach, ale też nie były znane kwoty na poszczególne etapy prac. W związku z czym ten temat dopiero teraz został upubliczniony – tłumaczy Katarzyna Krzemińska-Kruczek, UM w Bytomiu. Ale upubliczniony powinien być przede wszystkim temat zadłużenia miasta mówi radny Jan Czubak. – Sytuacja naszego budżetu w skutek kredytów i pożyczek jest zła. Najlepszy dowód na to, że w sumie niską w stosunku do budżetu kwotę 10 milionów zł musimy łatać za pomocą kredytu. Kredytu, którego obsługa rocznie kosztuje budżet miasta więcej niż remont… dwóch takich basenów.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button