Urząd Regulacji Energetyki ogłosił gigantyczną podwyżkę cen gazu. Średnio aż o 54 procent. Wcześniej poznaliśmy podwyżkę cen prądu. Sprawdź, ile zapłacimy za prąd i gaz w 2022 roku.
Stawka taryfy za paliwo gazowe rośnie o ok. 83 proc. netto, w sumie cały rachunek netto ma wzrosnąć o 54 proc.
W nowej taryfie PGNiG ceny gazu są wyższe o ok. 83 proc., stawki opłat abonamentowych natomiast pozostały na niezmienionym poziomie, co oznacza wzrost średnich płatności w części rachunku dotyczącej obrotu – na który składa się cena za paliwo gazowe oraz opłata abonamentowa – o ok. 77 proc. dla odbiorców używających zarówno gazu wysokometanowego, jak i gazów zaazotowanych.
📣Od stycznia 9 złotych więcej na rachunkach „kuchenkowiczów” – Prezes #URE zatwierdził nowe #taryfy na sprzedaż i dystrybucję #gaz.u @GK_PGNiG i Polskiej Spółce Gazownictwa #PSG. Więcej➡️ https://t.co/m1A4d4FBeJ pic.twitter.com/dk5BCQJAi3
— Urząd Regulacji Energetyki (@UREgovPL) December 17, 2021
Ciąg dalszy artykułu poniżej
Od 1 stycznia 2022 r. stawki taryf za energię wzrosną średnio o 37 proc., a rachunki za energię – średnio o 24 proc.
Odbiorcy w podstawowej dla gospodarstw domowych grupie G11, dla których sprzedawcą z urzędu są firmy Enea, Energa, PGE i Tauron, zapłacą za energię ok. 17 złotych netto miesięcznie więcej, co przekłada się na 37 proc. wzrost stawek netto.
Od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego rozliczanego kompleksowo – czyli za sprzedaż i dystrybucję w grupie G11 – wyniesie ok. 24 proc. w stosunku do 2021 r., co oznacza wzrost o ok. 21 złotych netto miesięcznie.
Prezes #URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dla czterech tzw. sprzedawców z urzędu oraz pięciu największych spółek dystrybucyjnych.
Od stycznia za #prąd zapłacimy o 21 zł więcej.
Szczegóły➡️ https://t.co/xAselbIzcg pic.twitter.com/P8qzWt7uv7
— Urząd Regulacji Energetyki (@UREgovPL) December 17, 2021