Region

Dwutlenek węgla będzie wykorzystywany przy produkcji napojów gazowanych? To możliwe!

Wielkie kominy są charakterystyczne dla Łazisk Górnych i nie mniej dokuczliwe dla mieszkańców tego miasta. Choć od kilku dni powietrze tu jakby czystsze. Pilotowa instalacja skrupulatnie wychwytuje dwutlenek węgla zanim ten trafi do atmosfery. – Technologia, którą stosujemy tutaj jest znaną na świecie. Natomiast w europejskich firmach węglowych, energetycznych nie zastosowano ją w wielkiej skali, żeby wychwytywać spaliny z elektrowni rzędu 1000 MW – wyjaśnia Stanisław Tokarski, prezes Tauron Wytwarzanie. W Polsce to jednak technologiczna nowinka. Za siedem lat musi już być również u nas powszechnie stosowana – to wymogi Unii Europejskiej.

Według danych sprzed dwóch lat Polska co roku produkuje 1 % światowej emisji CO2. To daje nam miejsce w połowie stawki głównych trucicieli. Najwięcej dwutlenku węgla trafia do atmosfery w Chinach, Stanach Zjednoczonych i Indiach. Nowatorska instalacja kosztowała blisko 9 milionów złotych. Przez najbliższy rok pracować będzie w Elektrowni Łaziska. Potem trafi do Jaworzna – tu będzie testowana w nowych warunkach. Elektrownia Jaworzno to inna technologia produkcji prądu. Tak odzyskany skroplony już dwutlenek węgla przechowuje się w zbiornikach. Do podziemnych magazynów już wkrótce trafią ogromne ilości gazu. – Mocno powątpiewam, że uda się w Unii Europejskiej wprowadzić tę technologię jako powszechną. Co nie oznacza, że elektrownie, które będą w terenach nadmorskich mogą to wykonać, dlatego że składowanie CO2 pod dnem oceanów czy mórz jest możliwe – podkreśla prof. Marek Ściążko, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla.

W Stanach Zjednoczonych obecnie bada się możliwości wykorzystania odzyskanego w ten sposób dwutlenku węgla w procesie wydobycia ropy, a nawet gazu łupkowego. Jeszcze nie wiadomo jakie zastosowanie znajdzie w Polsce. – Najważniejsze jest go mieć, a później w zależności od polityki i Komisji Europejskiej, i również polskiej – co z tym dwutlenkiem węgla się stanie, to już nie tylko problem nas, jako energetyków – tłumaczy Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia.

Energia coraz czystsza, technologie coraz bardziej nowoczesne. Niewykluczone, że emitowane przez elektrownie na Śląsku CO2 już wkrótce będzie wykorzystywane przy produkcji napojów gazowanych.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button