Dwutlenek węgla będzie wykorzystywany przy produkcji napojów gazowanych? To możliwe!

Wielkie kominy są charakterystyczne dla Łazisk Górnych i nie mniej dokuczliwe dla mieszkańców tego miasta. Choć od kilku dni powietrze tu jakby czystsze. Pilotowa instalacja skrupulatnie wychwytuje dwutlenek węgla zanim ten trafi do atmosfery. – Technologia, którą stosujemy tutaj jest znaną na świecie. Natomiast w europejskich firmach węglowych, energetycznych nie zastosowano ją w wielkiej skali, żeby wychwytywać spaliny z elektrowni rzędu 1000 MW – wyjaśnia Stanisław Tokarski, prezes Tauron Wytwarzanie. W Polsce to jednak technologiczna nowinka. Za siedem lat musi już być również u nas powszechnie stosowana – to wymogi Unii Europejskiej.
Według danych sprzed dwóch lat Polska co roku produkuje 1 % światowej emisji CO2. To daje nam miejsce w połowie stawki głównych trucicieli. Najwięcej dwutlenku węgla trafia do atmosfery w Chinach, Stanach Zjednoczonych i Indiach. Nowatorska instalacja kosztowała blisko 9 milionów złotych. Przez najbliższy rok pracować będzie w Elektrowni Łaziska. Potem trafi do Jaworzna – tu będzie testowana w nowych warunkach. Elektrownia Jaworzno to inna technologia produkcji prądu. Tak odzyskany skroplony już dwutlenek węgla przechowuje się w zbiornikach. Do podziemnych magazynów już wkrótce trafią ogromne ilości gazu. – Mocno powątpiewam, że uda się w Unii Europejskiej wprowadzić tę technologię jako powszechną. Co nie oznacza, że elektrownie, które będą w terenach nadmorskich mogą to wykonać, dlatego że składowanie CO2 pod dnem oceanów czy mórz jest możliwe – podkreśla prof. Marek Ściążko, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla.
W Stanach Zjednoczonych obecnie bada się możliwości wykorzystania odzyskanego w ten sposób dwutlenku węgla w procesie wydobycia ropy, a nawet gazu łupkowego. Jeszcze nie wiadomo jakie zastosowanie znajdzie w Polsce. – Najważniejsze jest go mieć, a później w zależności od polityki i Komisji Europejskiej, i również polskiej – co z tym dwutlenkiem węgla się stanie, to już nie tylko problem nas, jako energetyków – tłumaczy Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia.
Energia coraz czystsza, technologie coraz bardziej nowoczesne. Niewykluczone, że emitowane przez elektrownie na Śląsku CO2 już wkrótce będzie wykorzystywane przy produkcji napojów gazowanych.