RegionWiadomość dnia

„Dyskryminacja” godki śląskiej. Rusza kampania Poradzisz to Godej

Wmawiało się ludziom, że jak ktoś mówi gwarą, to jest niewychowany, niekulturalny, niewykształcony, głupi, bo się nie poradził nauczyć tego porządnego polskiego języka – mówi Rafał Adamus, stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana. Stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana przekonuje, że jeśli Poradzisz to Godej. Jego przedstawiciele tłumaczą, że godka jest rzeczą naturalną. Potwierdzają to specjaliści w tej dziedzinie.

  

Marian Makula satyryk i autor wielu książek po śląsku uważa, że język gwarowy jest dużo bardziej komunikatywny niż polski. Mimo wszystko wciąż wielu ludzi wstydzi się używać go w miejscach publicznych. – Szczególnie hanysy się wstydzą używania tego  języka. To jest kwestia przyzwyczajenia, bo ten język był przez ileś tam lot dyskryminowany, nie był oficjalnie używany – zaznacza Marian Makula, autor książek po Śląsku.

 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Według członków katowickiego stowarzyszenia, mowy swoich dziadków częściej używają obecnie mężczyźni. Według przeprowadzonych badań kobiety zdecydowanie rzadziej rozmawiają z obcymi po śląsku i nie używają też gwary w pracy. Inga Papkala na zajęciach z regionalizmu śląskiej godki uczy nawet przedszkolaki. Sama też używa go na co dzień. – To jest wszystko automatich, po prostu spotyka się swoich znajomych, rodzinę i po prostu się godo. A na zewnątrz też, jeśli ma się tylko okazję, to się gado, chyba że wymaga od tego sytuacja, to trzeba wtedy mówić – stwierdza Inga Papkala, uczy dzieci języka śląskiego. – Jak z drugi strony stoi ktoś, kto po śląsku nie umie, to Ślązok ma w głowie takie coś, to mu mówi aha, ten nie umie po Śląsku, to godej z nim tak jak się zapytał. Czyli inaczej mówiąc, ktoś do mnie godo po polsku, ja odpowiadam po polsku, ktoś do mnie mówi po śląsku, ja odpowiadam po Śląsku – mówi Marek Szołtysek, autor książek związanych z kulturą śląską. W przełamaniu barier językowych ma pomóc m.in. specjalna kampania.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button