RegionZdrowie

Działanie szczoteczek elektrycznych

Szczoteczki elektryczne zyskują na popularności, jednak wciąż gros osób wie na ich temat niewiele. Ci, którzy dotąd nie mieli do czynienia z podobnymi urządzeniami, często zastanawiają się, dlaczego uważane są one za skuteczniejsze od szczoteczek manualnych, na czym polega ich zadziwiająca skuteczność i działanie. Zwłaszcza osoby, które poważnie rozważają zaopatrzenie się w szczoteczkę elektryczną, powinny mieć świadomość, jakiego rodzaju produkty mamy do wyboru i czym się poszczególne z nich od siebie różnią.

 

Na początek warto wyjaśnić, czym tak w ogóle są szczoteczki elektryczne. Otóż nazywamy nimi wszystkie urządzenia zasilane akumulatorowo i napędzane silnikiem, które służą do codziennego oczyszczania jamy ustnej. Szczoteczkami elektrycznymi myje się zęby dokładnie w ten sam sposób, co szczoteczkami manualnymi, z tym, że nie musimy wykonywać nimi żadnych dodatkowych ruchów – ich włosie porusza się samoistnie, aby wyszczotkować uzębienie wystarczy przyłożyć końcówkę myjącą do powierzchni szkliwa i pozwolić szczoteczce działać.

Szczoteczka elektryczna – co to takiego?

Szczoteczki elektryczne są bardzo proste, intuicyjne w obsłudze, więc z łatwością korzystają z nich dzieci czy osoby starsze. Jako że napędzane są silnikiem, ich działanie jest uzależnione od prądu – co jakiś czas trzeba je ładować. Główki czyszczące urządzeń mają charakter wymienny, podobnie jak ma to miejsce w przypadku klasycznych szczotek manualnych, ich włosie z biegiem czasu się rozwarstwia i traci swoją elastyczność, więc końcówki należy zamieniać na nowe przynajmniej raz na trzy miesiące.

Szczoteczki elektryczne, w zależności od profilu i charakterystyki działania, możemy podzielić na obrotowe (rotacyjne), soniczne, oraz ultradźwiękowe.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Działanie szczoteczek obrotowych (rotacyjnych)

Szczoteczki obrotowe (rotacyjne) to klasyczne szczoteczki elektryczne. Ich produkcją zajmuje się głównie marka Oral-B. Mają okrągłe końcówki, które ułatwiają szczoteczce obracanie się wokół własnej osi oraz dociskanie włosia do zębów i dziąseł. W zależności od modelu, mogą wykonywać jedynie ruchy rotacyjne (najczęściej oferują je mniej zaawansowane modele i szczoteczki dziecięce), jak i rotacyjno-pulsacyjne (dostępne są w droższych szczoteczkach). Szybkość tych ruchów także jest zależna od modelu urządzenia, jednak maksymalna prędkość pracy to w przypadku ruchów rotacyjnych 8800 na minutę, a w przypadku pulsacji 40 000 na minutę.

Za zasadniczy mankament szczoteczek obrotowych uważa się fakt, że nie są one w stanie docierać do miejsc trudno dostępnych w jamie ustnej. Pod tym względem znacznie ustępują one swoim sonicznym siostrom. Warto korzystać ze sprawdzonych urządzeń i nie szukać oszczędności. W tym miejscu https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-elektrycznych znajdziemy zestawienie popularnych szczoteczek elektrycznych.

Technologia szczoteczek sonicznych

Drugi typ szczoteczek to właśnie urządzenia soniczne. Ich wyprofilowanie i sposób pracy dość znacznie różni się od tego, co proponują klasyczne szczoteczki elektryczne. Przede wszystkim, szczoteczki soniczne posiadają podłużne główki czyszczące, dostosowane do wykonywania ruchów wymiatających (warto podkreślić, że ruchy te są uważane obecnie z najskuteczniejsze i najmniej inwazyjne dla dziąseł). Druga rzecz to emitowanie fal dźwiękowych – dzięki nim, szczoteczki docierają do czterech milimetrów od zakończenia włosia i są stanie rozbijać bakterie zlokalizowane nawet w najtrudniej dostępnych obszarach. Szczoteczki soniczne sprawiają, że w trakcie mycia w naszej jamie ustnej zaczynają się mieszać wszystkie zgromadzone płyny, tworząc miliony małych bąbelków, które skutecznie penetrują newralgiczne miejsca w jamie ustnej.

Warto również wspomnieć o szybkości szczoteczek sonicznych. Jest ona bowiem iście imponująca – w ciągu minuty wykonują one od 31 000 do 62 000 ruchów wymiatających, co bezpośrednio przekłada się na najwyższą jakość czyszczenia. Wybór najciekawszych i godnych polecenia szczoteczek sonicznych znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych

Jak działają szczoteczki ultradźwiękowe?

Ostatni typ szczoteczek elektrycznych to szczoteczki ultradźwiękowe. W ich produkcji specjalizuje się z kolei firma Megasonex. Urządzenia te pracują na wyjątkowo wysokich obrotach, bowiem w ciągu minuty wykonują nawet do 96 000 000 pulsacji. Taka prędkość sprawia, że są one w stanie skutecznie walczyć ze stanami zapalnymi dziąseł, dlatego też urządzenia te bywają nazywane leczniczymi.

Niektórzy zaliczają szczoteczki ultradźwiękowe do szczoteczek sonicznych, ponieważ działają one do nich dość podobnie, mają też podobne wyprofilowanie i charakterystykę. Jedyną różnicę stanowi tak naprawdę fakt, że zamiast fal dźwiękowych, generują ultradźwięki, co przekłada się na jeszcze większe tempo pracy, i umożliwia skuteczną, bezpieczną pielęgnację nawet w przypadku różnych kłopotów z jamą ustną.

 

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button