Nielegalne wysypiska śmieci są w Rudzie Śląskiej prawdziwą plagą. O skali problemu można się przekonać podczas każdego spaceru w lesie lub na obrzeżach miasta. Wokół nas wciąż są ludzie, którzy śmiecą, pomimo działań edukacyjnych, nakładanych kar i coraz mniejszego przyzwolenia społecznego dla takich praktyk.
Nielegalne wysypiska śmieci są realnym zagrożeniem dla środowiska. Zdarza się, że bywają śmiertelną pułapką dla okolicznych zwierząt. Pomimo działań edukacyjnych, problem nadal się nasila….
Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00
Nielegalne wysypiska śmieci w Rudzie Śląskiej
– Skąd wzięliśmy na to pieniądze? Z budżetu miasta, czyli z portfelów rudzian. Wszyscy zapłaciliśmy za czyjeś “cwaniactwo”! Najgorsze, że to “walka z wiatrakami”, bo na posprzątanych terenach pojawiają się kolejne “dostawy” – napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer.
Miasto walczy z tym procederem, m.in. przy użyciu fotopułapek
Miasto walczy z tym procederem, m.in. przy użyciu fotopułapek. Obecnie Ruda Śląska dysponuje trzema takimi urządzeniami. Co 2 tygodnie zmieniają one swoje lokalizacje, dzięki czemu Straż Miejska monitoruje sporo terenów, a sprawcy łapani są na gorącym uczynku.
– Straż Miejska posiada na swoim wyposażeniu fotopułapki. Są one najczęściej umieszczane w rejonie dzikich wysypisk lub w miejscach zagrożonych ich powstawaniem. Zdarzały się oczywiście sytuacje, że na podstawie zrobionych przez nie zdjęć udało się ustalić sprawcę zanieczyszczenia terenu i go ukarać – mówił Komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej – Marek Partuś.
Straż Miejska w Rudzie Śląskiej nie prowadzi odrębnych statystyk dotyczących dzikich wysypisk śmieci. Jak informuje Marek Partuś, w całym zeszłym roku w naszym mieście odnotowano 1336 interwencji związanych z ochroną środowiska i gospodarką odpadami, w tym m.in. dot. zanieczyszczania miejsc dostępnych dla publiczności, nieprawidłowej gospodarki odpadami, nieprzestrzegania “Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Ruda Śląska” i innych.
– W wyniku podjętych czynności mandatami karnymi ukarano 188 sprawców, skierowano 2 wnioski o ukaranie i udzielono 186 pouczeń. Za wyrzucanie śmieci w miejscach niedozwolonych grozi mandat w wysokości do 500 zł, a jeżeli sprawa trafi do sądu, ten może wymierzyć grzywnę do 5000 zł – mówił Komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej.
“Takie zachowania należy ukrócać i ganić, bo leży to w interesie nas wszystkich”
Wiceprezydent Mejer zaapelował do mieszkańców Rudy Śląskiej, aby nie byli obojętni na przypadki nielegalnego wyrzucania śmieci.
– Takie zachowania należy ukrócać i ganić, bo leży to w interesie nas wszystkich. Bardzo proszę o zgłaszanie takich nielegalnych działań do Straży Miejskiej. Jeżeli kogoś nie przekonują argumenty ekologiczne, to może przekonają względy praktyczne. Za środki, które w zeszłym roku wydaliśmy na sprzątanie nielegalnych wysypisk, można by wykonać np. siłownię napowietrzną, dwa średniej wielkości parklety, postawić ponad 100 ławek czy kwietników… – napisał wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Często od mieszkańców słyszymy, że chcą nowych miejsc rekreacji, pięknych skwerów, placów zabaw. Wcale się nie dziwię, bo też zależy mi na tym, żeby w naszym mieście dobrze i komfortowo się mieszkało. Niestety pieniądze, za które moglibyśmy zrealizować te inwestycje, lądują na wysypiskach śmieci! A to i tak tylko niewielka część tego, ile naprawdę potrzeba na oczyszczenie naszych lasów i terenów zielonych – podsumował wiceprezydent.
Bardzo ważne jest to, aby zgłaszać problem do Straży Miejskiej, jeżeli mieszkańcy Rudy Śląskiej zauważają takie zachowania.