Dzisiaj studniówka! Ale smogowa. Już tylko 100 dni na wymianę starych kopciuchów na Śląsku
Tylko sto dni na wymianę kopciucha. Województwo śląskie 1 stycznia 2022 roku stanie się pierwszym, na terenie którego wprowadzona zostanie uchwała antysmogowa w skali całego regionu. Oznacza to, że od nowego roku nie będzie można już używać pieców starszych niż 10 lat.
Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!
– Chcemy walczyć ze zjawiskiem, a nie znamy jego rzeczywistych rozmiarów. My co prawda mamy szacunki z końca ubiegłego roku. Z nich wynikało, że w tym roku, należało wymienić 140 tys. kotłów w samym województwie śląskim. Bo one po prostu od pierwszego stycznia nie będą się mieściły w tych normach określonych przez uchwałę antysmogową – mówi Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w woj. śląskim.
Aktywiści ogłaszają smogową studniówkę, choć już od dawna wiadomo, że nadal do wymiany pozostanie bardzo wiele nieekologicznych kotłów. Wiele będzie zależało od tego w jaki sposób kontrolować będą to samorządy.
-Ja nie wyobrażam sobie, że to prawo nie będzie egzekwowane. Po prostu każdy, kto od 1 stycznia 2022 roku będzie używał starego kotła będzie popełniał wykroczenie – mówi Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze”.
Wielu ekspertów uważa, że poprawa jakości powierza jest zauważalna. Powinno być coraz lepiej zwłaszcza w naszym regionie, bo tu – zdaniem niektórych – uchwała zmotywowała wiele osób.
– Jeżeli popatrzymy sobie na pierwszą dziesiątkę najbardziej aktywnych gmin w ramach programu “Czyste Powietrze”, to pierwsze 9 miejsc okupują gminy z woj. śląskiego. Tutaj widać, że to przyspieszenie nastąpiło. Ja jestem przekonany, ze ono jest spowodowane właśnie tym wchodzeniem w życie uchwały antysmogowej – mówi Bartłomiej Orzeł pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze”.
Aktywiści w dalszym ciągu wskazują, że Polska jest w tyle za wyżej rozwiniętymi krajami. Wczoraj Światowa Organizacja Zdrowia zaktualizowała wytyczne dotyczące norm jakości powietrza. Zostały one jeszcze bardziej zaostrzone. W Polsce możliwe, że te wartości się nie zmienią.
– Przekroczenie poziomów informowania i alarmowych było już stosunkowo rzadsze w porównaniu do lat poprzednich. Na pewno ta jakość powietrza się poprawiła. Jeżeli teraz zaostrzylibyśmy normę, to trudno powiedzieć, czy to miałoby jakieś większe znacznie. Najpierw musimy zrealizować działania, które są w obecnym programie ochrony powietrza – mówi Andrzej Szczygieł, Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Katowicach.
Wszyscy zgadzają się co do tego, że małymi krokami trzeba dążyć do czystego powietrza. Jednak kluczowe będzie to, czy faktycznie za 100 dni osoby palące w starych piecach poczują, że robią coś nielegalnego. Najprawdopodobniej nie obejdzie się bez karania, ale pytanie, czy 500 zł mandatu wystarczy, żeby pozbyć się kopcicuchów.
autor: Łukasz Kądziołka
Kierowca, który śmiertelnie potrącił kobietę w Mikołowie został zatrzymany [WIDEO]