Świat

Egipt: Rośnie liczba ofiar antyrządowych manifestacji; prezydent mianował nowego premiera

Egipskie władze wydłużyły godzinę policyjną w Kairze, Aleksandrii i Suezie. Będzie tam teraz obowiązywała od 16.00 do 8 rano – poinformowała egipska telewizja. Godzina policyjna w całym kraju obowiązuje od 18 do 7 rano, ale nie jest przestrzegana. Egipska armia wezwała obywateli, aby jednak przestrzegali godziny policyjnej i unikali zgromadzeń na głównych ulicach i placach. Oświadczenie sił zbrojnych głosi, że w razie naruszenia zakazów zostaną zastosowane środki prawne.

Wieczorem policja jednak zniknęła z ulic Kairu. To spowodowało, że w niektórych rejonach rozpoczęła się dewastacja sklepów, banków i innych punktów usługowych. Mieszkańcy miasta musieli uzbroić się w kije, aby chronić swoje domy przed złodziejami. Tuż po rozpoczęciu godziny policyjnej tysiące protestujących chciało wedrzeć się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Arabska telewizja Al Jazeera poinformowała, że policja otworzyła ogień. Zginęły trzy osoby.

Przed południem do dymisji podał się rząd Egiptu. Prezydent Hosni Mubarak, który nie chce ustąpić ze swojego stanowiska, natychmiast zapowiedział nominowanie nowego premiera. Po południu funkcję stworzenia rządu otrzymał Ahmed Shafiq, dotychczasowy minister lotnictwa cywilnego i były szef egipskich sił powietrznych. Hosni Mubarak powołał także wiceprezydenta. Został nim Omara Suleimana, który jest szefem egipskiego wywiadu. W Egipcie nie było stanowiska wiceprezydenta od 1981 roku, odkąd Mubarak został egipskim prezydentem. Równolegle na przedmieściach stolicy protestujący zaczęli szturmować wejście do Banku Centralnego. Na miejsce przyjechały czołgi, a wojsko oddało strzały ostrzegawcze.

Wcześniej doszło do starć demonstrantów z policją w Ismaili. Funkcjonariusze użyli gumowych kul i gazów łzawiących przeciwko tysiącom pracowników portowych, którzy wylegli na ulice miasta, przyłącząjąc się do antyrządowych protestów w kraju. W Aleksandrii policja użyła wobec demonstrantów ostrej broni. Z policjantami starło się tam kilka tysięcy ludzi.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Władze Egiptu nadal blokują Internet. Wcześniej wyłączono także systemy telefonii komórkowej, choć teraz łączność telefoniczna powoli wraca. Eksperci podkreślają, rząd unieruchomił Internet bardzo sprawnie i szybko. Blokada jest niemal całkowita, choć w kraju działa wielu małych i pięciu dużych operatorów.

Laureat pokojowej nagrody Nobla, Mohamed El Baradei, powiedział francuskiej telewizji, że prezydent Mubarak powinien odejść. El Baradei, uważany za jednego z przywódców opozycji, wezwał do nasilenia protestów mówiąc, że wczorajsze wystąpienie prezydenta było rozczarowujące. Zapowiedział, że weźmie udział w dzisiejszych demonstracjach.

El Baradei otrzymał nagrodę Nobla w uznaniu swej pracy na stanowisku szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button