Ekspresowy sąd stadionowy

Niebawem pseudokibice na stadionach nie będą mogli czuć się bezkarni. Chuligani ukarani zostaną natychmiast. Teraz walkę z nimi prowadzi specjalna policyjna grupa. To oni na swoim koncie mają już kilkanaście zatrzymań pseudokibiców – głownie poza stadionami. – Zajmowali się oni głównie przestępstwami polegającymi na napadach i kradzieżach z włamaniami. Zyski i pieniądze, które z tego uzyskali, były przeznaczane na cele kibicowskie, na oprawy meczów – mówi oficer operacyjny.
Kilka dni temu policjanci zatrzymali dwóch pseudokibiców. Mężczyźni podejrzewani są między innymi o udział w ustawkach. – Mężczyźni jak wynika z ustaleń policjantów, również należeli do czołówki chorzowskiej bojówki – informuje mł. asp. Justyna Dziedzic, KMP w Chorzowie.
Prawdziwą wojnę stadionowym chuliganom wypowiada rząd. W każdym z polskich stadionów, z myślą o EURO 2012, przygotowywane będą specjalne pomieszczenia. – Będą dostosowane do “rozprawy odmiejscowej”. Taka rozprawa będzie odbywała się przy wszystkich prawach takiego oskarżonego – praw do obrony oraz innych praw procesowych – tłumaczy Joanna Dębek, Ministerstwo Sprawiedliwości.
W praktyce ma to wyglądać tak: po zatrzymaniu podczas meczu pseudokibice będą natychmiast sądzeni w specjalnym pomieszczeniu. Rozprawa będzie się odbywać przez łącza audio – wideo, a sędzia nie będzie opuszczał sądu. Po jego orzeczeniu przestępca trafi od razu do aresztu.
Ma być taniej i bezpiecznej, ale zdaniem przedstawicieli klubów, takie rozwiązanie jest zbędne. Nowoczesny monitoring i system identyfikacji kibiców powinny wystarczyć. – Nowa infrastruktura, nowe stadiony, wydzielone sektory, identyfikacja miejsc, nowoczesny system monitoringu – to powinno sprzyjać bezpieczeństwu – twierdzi Tomasz Milewski, dyrektor ds. bezpieczeństwa Górnika Zabrze.
Nowe prawo ma być stosowane na wszystkich stadionach ekstraklasy. Bezpieczeństwo na nich, jak przekonują policjanci leży jednak przede wszystkim po stronie gospodarza obiektu. – W pierwszej kolejności odpowiedzialny za bezpieczeństwo jest organizator i to on poprzez zapewnienie tego bezpieczeństwa, poprzez ochronę, ma możliwość eliminowania tych osób, które naruszają przepisy prawa – stwierdza podinsp. Mariusz Leszczyński, KWP w Katowicach. A te szybko egzekwować powinny sądy 24-godzinne.
– Jeżeli pseudokibic zostanie zatrzymany na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa i doprowadzony w trybie 24-godzinnym do sądu, wówczas policja może rozporządzić o rozpoznanie tej sprawy – tłumaczy Krzysztof Zawała, rzecznik Sądu Okręgowego w Katowicach. Pytanie tylko, czy polskie sądy będą gotowe na takie rozwiązanie, bo działające przez całą dobę, problemu nie potrafią na razie rozwiązać.