Elektroniczny termometr bezdotykowy – dokładny i wygodny pomiar temperatury
Różnorodność dostępnych na rynku przyrządów do pomiaru temperatury jest olbrzymia. Nowoczesne urządzenia niczym nie przypominają już dawnych termometrów rtęciowych, które stanowiły niebezpieczeństwo dla użytkowników. Obecne termometry są nie tylko ekologiczne, ale również praktyczne. Nie tłuką się, są wodoodporne, mają duże wyświetlacze i co istotne w przypadku dzieci – pomiar temperatury ogranicza się do kilku sekund.
Jak to działa?
Pomiar temperatury odbywa się metodą pośrednią. W praktyce oznacza to, że wielkość fizyczną zależną od temperatury sprawdza się poprzez dotyk lub za pomocą promieniowania cieplnego, którą emituje każde ciało, którego temperatura znajduje się powyżej zera bezwzględnego.
Tradycyjny elektroniczny termometr bezdotykowy składa się z systemu optycznego, detektora, układu pomiarowego i wyświetlacza. Optyczny system kumuluje promieniowanie cieplne, które emituje ciało, a detektor zmienia to na sygnał elektryczny. Stąd dalej wędruje on do układu pomiarowego, który pokazuje temperaturę. Dzieje się tak za sprawą krwi tętniczej, która przepływając emituje promieniowanie cieplne. Zatem taki termometr wystarczy wycelować w czoło, blisko skroni, by odczytać temperaturę. Zazwyczaj wystarczy odległość 5 centymetrów, by szybko poznać wynik.
Rodzaje termometrów bezdotykowych
Termometry bezdotykowe to inaczej tzw. pirometry. Mierzą natężenie promieniowania cieplnego, które jest emitowane przez ciało. Tradycyjny podział:
– radiacyjne – termometry wykorzystują całe promieniowanie cieplne, które wysyłane jest przez ciało;
– barwowe – dwu, trzy, wielobarwowe, które do pomiaru wykorzystują jedną, dwie lub więcej fal promieniowania wysyłanych przez ciało;
– pasmowe – do pomiaru wykorzystują tylko niektóre pasma promieniowania cieplnego wysyłanego przez ciało;
Kalibracja – ręczna czy automatyczna?
Kalibracja to czas, jaki potrzebuje urządzenie, by przyzwyczaić się do temperatury otoczenia. Aby pomiar był precyzyjny, temperatura otoczenia nie może mieć wpływu na wykonanie pomiaru temperatury ciała. Zdania co do dokładności termometru z ręczną i automatyczną kalibracją są podzielone. Te z automatyczną są z pewnością praktyczniejsze, jednak często potrzebują nawet 30 minut na dostosowanie się do temperatury otoczenia. Ręczna kalibracja pozwala na użycie przyrządu już po kilku sekundach. Należy jednak umiejętnie dostosować parametry, by pomiar był wiarygodny.
Zdecydowanie dokładniejsze są termometry bezdotykowe, które posiadają automatyczną kalibrację. Dzięki temu temperatura otoczenia nie ma wpływu na pomiar temperatury ciała. To również idealny elektroniczny termometr dla dzieci, gdyż mierzy nie tylko temperaturę ciała, ale również pomieszczenia, posiłku, wody.
Czujnik odległości od powierzchni pomiaru
Zazwyczaj producent wyraźnie wskazuje ile centymetrów od ciała należy zbliżyć termometr, by pomiar był precyzyjny. Nie zawsze jednak jest to możliwe, często u małych dzieci, które nieustannie się ruszają. W związku z tym temperatura nie zawsze jest wiarygodna. Dlatego warto zwrócić uwagę no dodatkowy element i zaopatrzyć się w termometr z czujnikiem odległości od mierzonej powierzchni. Zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się specjalny projektor, który informuje użytkownika, iż termometr znajduje się wystarczająco blisko ciała, by pomiar był wiarygodny.
A może pomiar na powiece?
To termometry, które znacznie skracają czas pomiaru. Kolejny argument dla rodziców i niecierpliwych maluchów. Należy pamiętać, że często spocona główka dziecka może zakłócić wynik właściwej temperatury. Dlatego na rynku pojawiły się termometry do pomiaru temperatury na powiece. Należy jednak dodać, że skóra na powiece jest bardzo cienka, więc promieniowanie emitowane przez urządzenie może przeniknąć przez powiekę, zatem do takiego pomiaru należy wykorzystywać urządzenia tylko do tego przeznaczone. Takie termometry są zazwyczaj droższe, jednak z reguły jest to zakup na lata, dlatego warto przemyśleć zakup termometru, który wykonuje pomiary w innych częściach ciała, jak kark, czoło, skronie. Dzięki temu istnieje możliwość porównania wyników i sprawdzić wiarygodność urządzenia.
Idealny moment na pomiar temperatury
Wiarygodny pomiar temperatury jest niezwykle istotny i ma wpływ na diagnozę stanu chorego. Niestety w przypadku dzieci jest to szczególnie trudne, dlatego warto przemyśleć zakup termometru, który dokona pomiaru jak najszybciej. Należy dodatkowo wspomnieć, że nie można dokonywać pomiaru zaraz po kąpieli, po gorącym posiłku i po wysiłku fizycznym. W przypadku płaczącego dziecka należy zaczekać, aż się uspokoi, w przeciwnym razie pomiar nie odda prawdziwego wyniku.
Najczęstsze błędy przy pomiarze temperatury
Często można spotkać się z opinią, iż termometry bezdotykowe są nieprecyzyjna, a wyniki przeprowadzane u jednej i tej samej osoby za pomocą różnych termometrów się różnią. Problem zazwyczaj wynika z tego, iż użytkownik nie dostosował się do zaleceń producenta, popełniając przy tym błędy, które mają wpływ na pomiar. Jakie są najczęstsze błędy podczas mierzenia temperatury?
– odległość termometru od miejsca pomiaru;
– niewłaściwe miejsce pomiaru;
– dziecko poruszało się;
– ruch powietrza ma wpływ na pomiar temperatury, dlatego należy zamknąć okno i unikać przeciągów;
– skóra nie może być spocona, natłuszczona;
– brak kalibracji lub niewystarczający czas na kalibrację automatyczną;
– brak odstępu pomiędzy kolejnymi pomiarami;
Należy również wskazać, iż samo urządzenie należy przechowywać w odpowiednich warunkach i systematycznie je czyścić, szczególnie czujnik, który emituje promieniowanie. Pomieszczenie, w którym przechowuje się termometr nie powinno być zbyt wilgotne.
Termometr bezdotykowy cena
Rozbieżność cenowa jest dość duża. Zazwyczaj na kwotę wpływa możliwość autokalibracji, czujnik odległości, wyłączanie dźwięku i podświetlenia. Nie bez znaczenia jest również funkcjonalność urządzenia. Jeśli można nim dodatkowo zmierzyć temperaturę otoczenia, posiłku, wody, mleka – cena natychmiast wzrasta. Przyzwoite urządzenia dostępne są już od 80 zł. Te z wyższej półki to koszt nawet 500 zł. Należy jednak dodać, ze jest to zakup na długie lata, a takie urządzenia posiadają nawet 5 letnią gwarancję.
źródło: artykuł partnera