KrajRegion

Etapy regeneracji turbosprężarek

Turbosprężarki to specjalne elementy, które stosuje się w silnikach wysokoprężnych już od ponad 100 lat! Mechanizm został opatentowany w 1905 roku w Szwajcarii. Wynalazek ten pozwolił na zwiększenie mocy jednostek niskoobrotowych. Z czasem wykorzystano go także w lotnictwie.

 

 

 

Jak zbudowane są turbosprężarki i w jaki sposób działają?

 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Turbosprężarki składają się z kilku elementów, takich jak turbiny i sprężarki. Dzięki temu, że wirniki są umieszczone na jednym wałku, możliwe jest przekazywanie mocy, którą pobiera turbina do sprężarki.

Turbosprężarki działają w oparciu o bardzo prostą zasadę: im więcej powietrza i paliwa zostanie zgromadzone w cylindrze, tym więcej energii zostanie uwolnione w trakcie spalania. Dzięki temu, możliwe jest osiągnięcie większej mocy silnika. Unikalny kształt wirnika, umożliwia zasysanie powietrza, jego sprężanie i skierowanie go w stronę kolektora dolotowego.

 

Etapy regeneracji turbosprężarki

 

Regenerację turbosprężarki można podzielić na kilka etapów:

  • demontaż,
  • czyszczenie,
  • oszacowanie szkód,
  • wyważenie,
  • montaż oraz doważenie,

Regeneracja turbosprężarek powinna się rozpocząć od dokładnego przyjrzenia się zewnętrznym częściom, w celu ustalenia ewentualnych uszkodzeń. Kolejnym etapem prac, jest wymontowanie turbosprężarki z samochodu. Nie jest to bardzo skomplikowane i można sobie z tym poradzić, bez pomocy specjalisty. Następnie trzeba rozkręcić całe urządzenie na poszczególne części. Konieczne jest zachowanie dużej precyzji i ostrożności. Bardzo łatwo można uszkodzić poszczególne elementy.

Kolejnym etapem pracy jest dokładne oczyszczenie zdemontowanych elementów i pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń. Poszczególne części trzeba starannie wyczyścić myjką ciśnieniową, następnie wysuszyć i poddać piaskowaniu.

Po wyczyszczeniu elementów turbosprężarki, przychodzi kolej na weryfikację uszkodzeń. Jest to bardzo ważny etap weryfikujący cały przebieg naprawy. Należy ocenić stan każdego elementu i wziąć pod uwagę nawet najmniejsze uszkodzenia. Specjaliści zwracają szczególną uwagę na części wirujące.

Aby usunąć wszelkie opory oraz drgania, konieczne jest wyważenie dynamiczne. Proces ten poleca na rozpędzeniu całej maszyny do takiej prędkości, która odpowiada rzeczywistej pracy turbiny. Używa się do tego specjalną maszynę tzw. wyważarkę. Podczas tego procesu, weryfikuje się także to, czy cały układ jest szczelny.

W następnej kolejności można przejść do złożenia turbosprężarki. Używa się do tego wszystkich elementów wymienionych i zregenerowanych. Po zakończeniu montażu, należy ponownie poddać turbinę wyważeniu. Dzięki temu zostaje zredukowana niewyważona masa. Na koniec turbosprężarka zostaje poddana kontroli szczelności, jakości, hałaśliwości.

 

Regeneracja turbosprężarki: samodzielnie czy skorzystanie z usług fachowców?

 

Regeneracja turbosprężarek to dosyć prosty i nieskomplikowany proces. Osoby, które fascynują się motoryzacją i ich naprawą oraz mają trochę czasu, mogą podjąć się tego samemu. Jednak zdecydowana większość kierowców woli skorzystać z usług firm, które zajmują się tym profesjonalnie. Przykładem może być: Turbokrymar.pl. Jest to niekwestionowany lider w branży związanej z regeneracją turbosprężarek. W firmie pracują wysokiej klasy specjaliści, którzy dobrze się znają na swojej pracy i wykonują ją z największą starannością o wszelkie detale. Usługi są świadczone na najwyższym poziomie, o czym świadczą opnie zadowolonych klientów, którzy nie wyobrażają sobie korzystania z usług innych firm.

 

Źródło: materiały partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button