Świat

Europejska prasa o kontrowersjach wokół pochówku pary prezydenckiej

Decyzję tę krytykuje „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Dziennik pisze, że zniszczyła ona nastrój wspólnej, cichej żałoby i pozytywne poczucie narodowej wspólnoty. „Tragedia w krótkim czasie zamieniła się w dobrze znaną farsę publicznych kłótni i wzajemnych oskarżeń” – czytamy we „Frankfurter Allgemeine”.

„Süddeutsche Zeitung” przypisuje autorstwo pomysłu kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi. „Wygląda na to, że akurat kardynał, który – według swoich własnych słów – „wychowanie w patriotyzmie” uważa za zadanie Kościoła, w tygodniu żałoby zasiał między Polakami ziarno niezgody” – komentuje monachijski dziennik.

Także tygodnik „Die Zeit” zaznacza, że Polacy dopiero co byli zjednoczeni w żałobie, ale ten obraz już nie jest aktualny. Według gazety, w zgiełku kontrowersji wokół miejsca pochówku Lecha Kaczyńskiego, ginie inna ważna wiadomość dla Polski. Po raz pierwszy przyjeżdża do naszego kraju prezydent Barack Obama, który – według „Die Zeit” – mógłby przy tej okazji odwiedzić grób wspólnego bohatera zasłużonego dla walki o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych – Tadeusza Kościuszki.

Włoska prasa pisze o polemice dotyczącej miejsca pochówku Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki. Spór ten grozi zakłóceniem klimatu jedności i narodowej zgody Polaków, może się też odbić na kampanii prezydenckiej – uważają włoscy komentatorzy.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Debata na temat Wawelu jest “uciążliwa, niewygodna i bezlitosna” – pisze rzymski dziennik “La Repubblica”. Dzieli ona Polaków w momencie, gdy ich kraj szykuje się na przyjęcie wielkich tego świata, którzy przybędą na pogrzeb ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Spór ten może się też okazać “niewygodny i kłopotliwy” dla premiera Donalda Tuska – dodaje dziennik, który przedrukowuje apel Andrzeja Wajdy przeciwko pochowaniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Wawelu. W rozmowie z “Corriere della Sera” reżyser mówi, że prezydent był “dobrym człowiekiem”, wyraża jednak przekonanie, że żałoba po nim ma charakter “wydarzenia medialnego, telewizyjnego” i to go niepokoi.

Także skandynawskie media komentują polemikę dotyczącą miejsca pochówku polskiej Pary Prezydenckiej.

Duński dziennik „Politiken” w swym komentarzu stwierdza, że “wielka narodowa jedność po katastrofie” załamała się po ogłoszeniu, że Lech Kaczyński i jego żona Maria spoczną na Wawelu.

Sztokholmska gazeta „Dagens Nyheter” w korespondencji z Warszawy stwierdza, że spór wynika między innymi z tego, iż śmierć Lecha Kaczyńskiego jest pierwszą śmiercią polskiego prezydenta od upadku komunizmu. Dlatego brak jest jeszcze tradycji i zasad postępowania w takim przypadku.

Jak ocenia norweska agencja prasowa NTB, akcja protestacyjna przeciwko pochowaniu Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu jest pierwszą oznaką dawnych podziałów społeczeństwa zjednoczonego po katastrofie.

Również brytyjskie dzienniki poświęcają sporo miejsca doniesieniom o planach pochowania prezydenta Lecha Kaczyńskiego obok polskich królów, Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego. “Independent” poświęca tej sprawie całą stronę wyjaśniając, że to tak, jakby brytyjskiego premiera pochować w Opactwie Westminsterskim wśród największych z wielkich. Również “Guardian” i “Daily Telegraph” informują o demonstracji w Krakowie i o powstaniu internetowej strony przeciwników tej decyzji. Wśród cytatów przeważają opinie, że jest to honor na wyrost, jak Andrzeja Wajdy w “Daily Telegraphie”, czy Tomasza Nałęcza, który powiedział “Guardianowi”, że sam Lech Kaczyński, który miał głębokie poczucie polskiej historii, nie oczekiwałby, że spocznie na Wawelu. Ten sam “Guardian” cytuje jednak Witolda Waszczykowskiego – jak go określa, jednego z nielicznych doradców prezydenta, który nie zginął wraz z nim, że podsycanie sporów o pochówek pary prezydenckiej jest niebezpieczne.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button