Europejski Szczyt Regionów i Miast w Pradze

Dwudniowe obrady poświęcone działaniom Miast i regionów wobec kryzysu światowego rozpoczął Luc Van den Brande – przewodniczący Komitetu Regionów. Udział w nich wzięli Jose Manuel Barroso – Przewodniczący Komisji Europejskiej oraz Pavel Bem – burmistrz Pragi , będącej także współorganizatorem szczytu.
W ciągu dwóch dni obrad odbyły się 4 sesje tematyczne połączone z panelami dyskusyjnymi. W pierwszym dniu obrad omówiono prognozy rozwoju gospodarczego sporządzone przez Bank Światowy. Prognozy oraz tezy dotyczące rozwoju gospodarczego BŚ mówią o koncentracji rozwoju w wielkich skupiskach ludzkich. Stoi to w sprzeczności z działaniami agend Unii Europejskiej, które zmierzają do wyrównania poziomów rozwoju , strategią spójności terytorialnej.
Równie ciekawą dyskusję, w którą zaangażowani byli Danuta Hubner oraz Jan Olbrycht, przyniósł drugi dzień obrad. Europejski Bank Inwestycyjny zaproponował zwiększenie kwot przeznaczonych na inwestycje. Jose Manuel Barroso – Przewodniczący Komisji Europejskiej, zapowiedział uproszczenie wewnętrznych mechanizmów i procedur unijnych przy przekazywaniu funduszy.
– Szczyt praski był niezwykle pożyteczną wymianą poglądów ludzi z różnych krajów, o różnych pozycjach, także tych najbardziej znaczących w Europie, mających bezpośredni wpływ na jej rozwój – powiedział po konferencji prezydent Częstochowy, Tadeusz Wrona – Poruszane kwestie, przykłady rozwiązań pobudzających koniunkturę, mogą się przydać na naszym gruncie. Wkrótce organizujemy przecież w Częstochowie konferencję na temat przezwyciężania kryzysu i pobudzenia naszej lokalnej gospodarki.
Plonem szczytu praskiego są wnioski końcowe. Dzięki polskiej delegacji zmieniono zapis w preambule dokumentu, dodając słowa mówiące, że szczyt odbył się nie tylko w dwudziestą rocznicę zburzenia muru berlińskiego i piątą rocznicę rozszerzenia na Europę Środkową i wschodnią, ale także w dwudziestą rocznicę zwycięstwa Solidarności.
Uczestnicy szczytu w swoich wnioskach wzywają państwa członkowskie, by w myśl zobowiązań zajęły stanowisko przeciwne protekcjonizmowi narodowemu i zachowały potencjał rynku wewnętrznego z pożytkiem dla wzrostu gospodarczego w Europie i dla jej naprawy gospodarczej. Postulują także, aby Komisja Europejska opracowała białą księgę w sprawie spójności terytorialnej, która poprzez określenie swojej istoty, celów i środków finansowych zapewni równe traktowanie i solidarność regionów oraz skutecznie przyczyni się do podjęcia działań w zakresie ochrony klimatu i skutków globalizacji i wyzwań demograficznych. Proponuje się m.in. aby EBI wspierał zdolność do finansowania i potencjał inwestycyjny władz regionalnych