KrajRegion

Falowniki – do czego służą i jak się nimi steruje?

Falowniki są to przemienniki częstotliwości, które stosuje się do regulowania parametrów pracy silników elektrycznych. Pomagają one dopasować odpowiednie współczynniki do charakteru wykonywanej pracy. Urządzenia te zamieniają prąd stały, którym są zasilane, na prąd przemienny o regulowanej częstotliwości wyjściowej.

Jak działa silnik elektryczny?

Silnik elektryczny, którego jednym z elementów jest falownik, to urządzenie bardzo złożone, w którym wymienia się trzy najistotniejsze parametry. Pierwszy to prędkość obrotowa, czyli liczba obrotów jednostce czasu. Drugi zaś jest to moment obrotowy, czyli siła konkretnego silnika. Trzeci to natomiast moc. W tym przypadku duże znaczenie ma konstrukcja silnika, a także jego uzwojenie i liczba par biegunów. Pozostałe aspekty zależą już od parametrów prądu, a przede wszystkim od częstotliwości. Warto pamiętać, że podczas konstruowania konkretnego urządzenia oraz jej napędu obliczana jest podstawowa prędkość obrotowa, jak również poślizg. Wynika to z faktu, że strumień magnetyczny w silniku zmienia się w innym tempie niż prędkość obrotowa.

Zdjęcie 2.jpg

Do czego służy falownik?

Falownik (inwerter) to niezbędny element silnika elektrycznego. Wynika to z faktu, że silnik zasilany prądem o konkretnej częstotliwości mógłby pracować wyłącznie z jedną, niezmienną prędkością, najczęściej z częstotliwością 50 Hz oraz napięciem 230 V (przy czym napięcie ma bardzo mały wpływ na prędkość obrotową). By ją odpowiednio wyregulować, niezbędne jest podanie na silnik elektryczny prądu o odpowiednio zmienionej częstotliwości. W takiej sytuacji układy elektroniczne w falowniku zmienią prąd zmienny o stałej częstotliwości na prąd stały o częstotliwości regulowanej. Regulacja zazwyczaj ma zakres od 0 do 50 Hz, jednak istnieje opcja ustawienia wyższych częstotliwości, jednak należy pamiętać, że doprowadzi to do spadku momentu obrotowego. Co więcej, zmienia się także napięcie. Oprócz tego falowniki mogą również automatycznie kompensować poślizg przy zachowaniu stałej prędkości obrotowej. Mają także za zadanie zapewnić stały moment obrotowy.

Za jeden z najczęściej wykorzystywanych falowników uznaje się urządzenia wektorowe. Pozwalają one na bardzo dokładną i płynną regulację prędkości obrotowej silników elektrycznych. Ich mniej skomplikowaną wersją są falowniki skalarne. Te zaś wykorzystywane są w urządzeniach, które pracują ze stałą prędkością (np. w pompach czy wentylatorach). W tym przypadku falownik odpowiada za podawanie jak najmniejszej ilości energii przy zapewnieniu odpowiedniej wydajności. Więcej o budowie, działaniu i zastosowaniu falownika pod adresem: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/automatyka-porady/falownik/

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Co warto wiedzieć przed zakupem falownika?

Przed zakupem falownika należy sprawdzić, czy jego moc jest co najmniej równa mocy napędzanego silnika. Należy pamiętać, że jeden przemiennik jest w stanie podawać prąd do kilku silników w tym samym czasie. W takiej sytuacji konieczne jest jednak obliczenie ich łącznej mocy i dodanie do wyniku niewielkiego zapasu.

Warto pamiętać, że ustawienie falownika na początku może nastręczyć pewnych problemów, jednak nie należy się poddawać. Regulacji wymaga sporo parametrów, ale przy odrobinie doświadczenia, metodą prób i błędów można z powodzeniem sobie z tym poradzić. Falownik ma czytelny wyświetlacz LCD oraz wygodne przyciski, które dodatkowo ułatwiają wykonanie tego zadania.

Zdjęcie 3.jpg

Regulacja prędkości obrotowej silników elektrycznych przyda się przede wszystkim do zmiany prędkości ruchu taśm produkcyjnych, tokarek, sprężarek, przenośników czy pomp. Falowniki wykorzystywane są nie tylko w przemyśle, ale również w artykułach gospodarstwa domowego. Znajdują również zastosowanie w bramach automatycznych.

Falowniki i silniki elektryczne kupią Państwo w sklepie EBMiA.pl

 

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button