2 września 2018 roku na terenie Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” odbędzie się IV edycja festiwalu, którego celem jest przypomnienie znakomitego dorobku Kazimierza Grześkowiaka oraz zachęcenie twórców i miłośników piosenki satyrycznej, zaangażowanej w piętnowanie przywar i ułomności naszego społeczeństwa, do kontynuowania tego nurtu, z zachowaniem walorów artystyczno-filozoficznych twórczości Grześkowiaka.
Festiwal to przede wszystkim dwa konkursy: pierwszy – na wykonanie piosenki z repertuaru Kazimierza Grześkowiaka i drugi – na utwór premierowy. Uczestnicy mogą napisać i zagrać własny utwór nawiązujący do założeń festiwalu, czyli m.in. do utrzymania linii melodycznej wywodzącej się z pięciu polskich tańców narodowych, lub stworzyć nową aranżację do jednego z utworów zaproponowanych przez Radę Artystyczną.
W obu przypadkach dla zwycięzców przewidziano nagrody pieniężne. Laureatów konkursu wyłoni jury, w którego skład wchodzą członkowie Rady Artystycznej Festiwalu:
Dyrektor Artur Madaliński – Dyrektor Festiwalu
Katarzyna „ Puma „ Piasecka – wokalistka, pianistka, kompozytorka, aranżerka, dyrygentka, autorka tekstów, producentka, pedagog.
Jan Kondrak – autor, kompozytor i wykonawca piosenek. Tłumacz, publicysta i prozaik. Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów.
Marek Andrzejewski – polski poeta, pieśniarz i kompozytor.
OGLĄDAJ SILESIA FLESZ:
Podczas Festiwalu odbędzie się także „Koncert Pamięci Grześkowiaka”, na który utwory napisali znani polscy kompozytorzy i tekściarze, są to: Zygmunt Konieczny, Andrzej Garczarek, Janusz Grzywacz, Jan Wołek, Jerzy Satanowski, Zbigniew Łapiński, Ewa Kornecka, Piotr Bukartyk, Jan Kondrak. Utwory wykonają: Izabella Malik, Agnieszka Grochowicz, Antoni Gryzik, Jan Kondrak i Marek Chudziński.
Na scenie usłyszymy również: Mirkę Szawińską Band (laureatkę zeszłorocznej edycji Festiwalu), Lubelska Federację Bardów oraz Zespół „Krywań”. Całość poprowadzi Krzysztof Daukszewicz, który wystąpi także z własnym recitalem.
Bilety w cenie: 20 zł ulgowy, 30 zł normalny, do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie Ticketmaster.pl.
PROGRAM:
13.00 – Zmagania konkursowe
14.00 – Koncert „Mirka Szawińska Band” (zeszłoroczne laureatki Festiwalu)
15.00 – Recital Krzysztofa Daukszewicza
16.00 – Wyniki konkursów, wręczenie nagród
16.30 – Koncert „Pamięci Grześkowiaka”
17.00 – Przerwa techniczna
17.30 – Koncert Lubelskiej Federacji Bardów
18.30 – Przerwa techniczna
19.00 – Koncert zespołu „Krywań”
Źródło: Park Śląski