Filia AGH teraz także w Dąbrowie Górniczej

– Dzisiejsze podpisanie porozumienia jest przypieczętowaniem działań i rozmów, które prowadzone były od dłuższego czasu. Władze Dąbrowy Górniczej zwróciły się do władz AGH, aby te rozważyły możliwość kształcenia także w Dąbrowie, w historycznej, nie tylko dla naszego miasta, ale i samej uczelni, „Sztygarce” zakładanej przez patrona Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie – wyjaśnia MM Silesii Bartek Matylewicz z Wydział Strategii, Promocji i Komunikacji Społecznej UM Dąbrowa Górnicza.
Mechanika i Budowa Maszyn, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, oraz Elektrotechnika to kierunki, które od października 2010 będzie można studiować w Dąbrowie Górniczej. W ocenie przedstawicieli Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa są one odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnego rynku.
– Dąbrowa Górnicza jest dobrym miejscem dla naszej ekspansji. Tak dobraliśmy kierunki kształcenia, aby odpowiadały one potrzebom lokalnego rynku pracy. Decyzje te zostały podjęte o wiele analiz i badań, więc nie boimy się braku zainteresowania ze strony potencjalnych studentów – powiedział prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, Prorektor AGH ds. Współpracy i Rozwoju.
Dla prezydenta miasta umowa to powrót do korzeni, kiedy to “Sztygarka” prężnie się rozwijała i kształciła młodzież pracująca w kopalniach. Dodatkowo to szansa dla miasta na poszerzenie oferty dydaktycznej dla mieszkańców.
– AGH znów wróciło do Dąbrowy Górniczej. Ponownie dąbrowska „Sztygarka” i krakowskie AGH będą działały wspólnie. To co robimy, to co powstało jest powrotem do pewnych tradycji, a także krokiem w przyszłość. Dzisiaj w naszym mieście funkcjonują już niepubliczne wyższe uczelnie, z którymi współpracujemy, jednak pojawienie się AGH w mieście to dywersyfikacja kierunków kształcenia i stworzenie pełnowartościowej oferty dla młodych mieszkańców naszego miasta i regionu. – powiedział zaraz po podpisaniu porozumienia Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.
Dodatkowo rektor AGH Antonii Tajduś, który uważa, że teraz oferta kształcenia w Dąbrowie Górniczej będzie komplementarna, a samo AGH w żaden sposób nie zagrozi funkcjonującym już dzisiaj niepublicznym uczelniom w mieście. – My jesteśmy uczelnią techniczną, nasz poziom i renoma znana jest w całym kraju i nie tylko. Uczelnie niepubliczne oczywiście mają swoje kierunki studiów, ale myślę, że nie są w stanie zrealizować tych kierunków, o których mówimy w Dąbrowie Górniczej – podsumowuje Antonii Tajduś, rektor AGH.
Również sami przyszłoroczni studenci cieszą się z nowej umowy. Ale podkreślają, że trzy kierunki to dopiero początek, by Dąbrowa stała się miastem akademickim.
– W mieście jest już WSB, teraz będzie AGH, ale to tylko kropla w morzu potrzeb. Nie każdy znajdzie dla siebie odpowiedni kierunek, a dobrze by było, gdyby nie trzeba było opuszczać miasta na studia. Zobaczymy może wkrótce będzie więcej fili w mieście – przyznaje MM Silesii Ewa Nawrocka, tegoroczna maturzystka.
Porozumienie o otwarciu w Dąbrowie Górniczej Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego podpisano 2 lutego, w głównym budynku Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Rekrutacja na rozpoczynające się w październiku zajęcia rozpocznie się w połowie roku.