RegionZdrowie

Fizjoterapia uroginekologiczna – kursy, które musisz znać jako fizjoterapeuta

Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna? Komu jest zalecana? Jakie przynosi efekty? I jakie kursy powinien mieć fizjoterapeuta, aby przeprowadzać tego typu terapie?

 

Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna to stosunkowo nowa dziedzina fizjoterapii. Skupia się na leczeniu schorzeń związanych z nieprawidłowościami w okolicach dna miednicy, a także zajmuje się ich diagnostyką i profilaktyką. Stanowi jeden z elementów procesu leczenia tego typu problemów zdrowotnych, oprócz tego możliwe jest leczenie farmakologiczne.

Fizjoterapia uroginekologiczna bazuje na metodach nieinwazyjnych i bezbolesnych. Wykorzystywane są w niej różne techniki fizjoterapii, także z użyciem USG.

Komu zalecana jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Na wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego powinna zapisać się każda kobieta – w ramach profilaktyki. Celem tego typu fizjoterapii jest bowiem przede wszystkim nauka świadomości ciała i mięśni, nauczenie się właściwych nawyków oraz wzorców ruchowych.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Niemniej są przypadki, w których fizjoterapia uroginekologiczna jest wskazana. Są to, m.in.:

  • nietrzymanie moczu,
  • częstomocz,
  • nawracające zapalenia dróg moczowych,
  • nietrzymanie gazów i stolca,
  • bolesne miesiączki,
  • bóle występujące w czasie stosunku,
  • obniżenie narządów rodnych,
  • rozejście mięśnia prostego brzucha,
  • objawy wskazujące na rozejście spojenia łonowego,
  • endometrioza.

Do fizjoterapeuty uroginekologicznego powinna się również wybrać każda kobieta w ciąży, planująca ją oraz już po porodzie.

Warto zaznaczyć, że do gabinetu tego rodzaju fizjoterapeuty mogą zgłaszać się zarówno panie, jak i panowie, w dowolnym wieku – choć zdecydowanie częściej na terapię tego typu decydują się kobiety.

Na czym polega praca fizjoterapeuty uroginekologicznego? Jakie kursy są mu potrzebne?

W zależności od przypadłości, która jest przyczyną wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego, terapia może przebiegać na kilka sposobów. Najczęściej postępowanie zaczyna się od wywiadu, gdzie specjalista zbiera informacje niezbędne do ustalenia powodów występowania danego problemu. Następnie analizuje postawę osoby badanej i kondycję kręgosłupa, sprawdza tor oddychania, ocenia pracę mięśni brzucha, dna miednicy.

Na tej bazie fizjoterapeuta przygotowuje zalecenia (np. zakaz dźwigania), uczy pacjentkę lub pacjenta pracy z oddechem, ćwiczeń konkretnych mięśni. Przeprowadzona może zostać określona terapia – w tym przezpochwowa lub przezodbytnicza. W określonych przypadkach wykorzystywany jest też kinesiotaping (oklejanie taśmami kinezjologicznymi), pasy zabezpieczające miednicę.

Aby móc należycie wykonywać swoją pracę, fizjoterapeuta powinien zaliczyć określone kursy fizjoterapii uroginekologicznej. Podstawowymi kursami z zakresu uroginekologii dla fizjoterapeutów są:

  • fizjoterapia uroginekologiczna kobiet w ciąży
  • fizjoterapia w nietrzymaniu moczu i stolca oraz w obniżeniach narządów miednicy mniejszej

Jakie efekty można uzyskać dzięki pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Dobrze przeprowadzana fizjoterapia uroginekologiczna poprawia komfort życia pacjentek. Jest sposobem na dolegliwości bólowe narządów płciowych, pochwicę, brak satysfakcji seksualnej. Pomaga w problemach proktologicznych (m.in. nietrzymanie gazów i stolca, ale i częste zaparcia). Na wyraźne efekty terapii w przypadku problemów z układem moczowo-płciowym trzeba poczekać ok. 6 tygodni – jednak niektóre pacjentki zauważają je już po 2-3 tygodniach.

W przypadku kobiet w ciąży (lub ją planujących) fizjoterapeuta ma za zadanie przygotować je do porodu – w ten sposób można ułatwić jego przebieg, zmniejszyć ryzyko komplikacji oraz przyspieszyć powrót do formy świeżo upieczonej mamy. Pomaga także paniom, które już urodziły – przeprowadza terapie mające ułatwić powrót do aktywności, związane z bliznami po cesarskich cięciach, łagodzące bóle podczas stosunków.

Fizjoterapia uroginekologiczna ma też na celu poprawienie stanu kobiet, które doznały rozejścia mięśni prostych brzucha lub obniżenia narządów rodnych.

 

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button