KrajRegion

Fotowoltaika to nie tylko elektrownia produkująca prąd

Zadania stawiane projektantom, wykonawcom i producentom  instalacji fotowoltaicznych są coraz bardziej wymagające.  Niezadowalające staje się już postawienie farmy fotowoltaicznej na terenach zielonych czy zamontowanie modułów fotowoltaicznych na dachu, które tylko i wyłącznie produkują prąd. Od modułów fotowoltaicznych, poza ich podstawową funkcją czyli produkcją energii, wymaga się aby były częścią budynku, cechowały się wysoką estetyką stąd coraz częstsze zastosowanie paneli fotowoltaicznych zamiennie za np. wypełnienie fasad aluminiowo-szklanych, które do tej pory w kwestii produkcji prądu były bezużyteczne.  

 

Przykładem nowego, a zarazem nowoczesnego podejścia do fotowoltaiki zintegrowanej z budownictwem (BIPV) jest obiekt  Centrum Sportowo- Rehabilitacyjnego (CSR) Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Księcia Trojdena w Warszawie, w którym południowe elewacje zostały wykonane w fasadzie słupowo-ryglowej standardowej i strukturalnej, a ich wypełnienie stanowią moduły fotowoltaiczne o powierzchni 1009 m2 dostarczone przez Firmę ML System, która jest zarówno producentem modułów fotowoltaicznych jak i wykonawcą instalacji fotowoltaicznych.

 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Technologia wykonania modułów zastosowanych na obiekcie CSR zdecydowanie odbiega od modułów spotykanych na farmach fotowoltaicznych, przy znakach drogowych itp.

 

Moduły fotowoltaiczne na obiekcie CSR stanowiące instalacje o mocy 65 kW zostały wykonane w bezramkowej technologii cienkowarstwowej CdTe. Dzięki laserowej strukturyzacji modułów uzyskano odpowiednie doświetlenie wnętrz. Moduły zostały wykonane w kilkudziesięciu rozmiarach i w trzech różnych przeziernościach – 10%, 15% i 20% co było zadaniem niezwykle trudnym i wymagającym bardzo wysokiej precyzji. Ponadto moduły o tych samych przeziernościach i  gabarytach nie zostały umieszczone obok siebie na elewacji tylko w różnych miejscach zgodnie z wizją Architekta, co było zadaniem niezwykle skomplikowanym do wykonania ze względu na technikę połączeń elektrycznych, powiązaną także z ograniczonym miejscem na prowadzenie przewodów w konstrukcji słupowo-ryglowej. Dzięki wysoce wyspecjalizowanej kadrze ML System,  zadanie połączeń elektrycznych i prowadzenia okablowania zostało wykonane prawidłowo, co potwierdziły przeprowadzone pomiary.

 

Niezwykle wymagającym wyzwaniem w ramach zadania było wykonanie zestawów szybowych o współczynniku przenikania ciepła Ug=1,1 W/m2K, w których zewnętrzną szybę stanowiły moduły fotowoltaiczne CdTe o bardzo dużych gabarytach dochodzących do 2198 mm szerokości oraz 2828 mm wysokości (pragniemy tutaj zaznaczyć że jest to jedna z pierwszych o ile nie pierwsza realizacja w Europie zawierająca tak duże moduły w technologii cienkowarstwowej). Z dużą satysfakcją można stwierdzić,  że i z tym wyzwaniem polska firma ML System poradziła sobie znakomicie.

 

Firma ML System – „Ekspert w fotowoltaice zintegrowanej z budownictwem” jest wiodącym producentem bezramkowych, wykonywanych w technologii szkło/szkło modułów fotowoltaicznych przeznaczonych dla budownictwa oraz jedną z nielicznych firm mogących pochwalić się realizacją szeregu instalacji fotowoltaicznych na istniejących i nowo-budowanych obiektach w Polsce w w/w technologii. Moduły fotowoltaiczne wykonywane przez ML system  poza produkcją prądu cechuje wysoka innowacyjność, wielofunkcyjność i wysoka estetyka.

 

Nowe podejście do fotowoltaiki sprawia że portfel  Inwestora lub Użytkownika jest pełniejszy nie tyko dzięki produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej, ale także dzięki pozostałym funkcjom które pełnią moduły zastosowane jako wypełnienie fasad aluminiowo-szklanych, a są nimi:

– ograniczenie przegrzewania pomieszczeń w lecie (ogniwa stanowią barierę dla promieniowania słonecznego przy zachowaniu właściwego doświetlenia pomieszczeń) dzięki czemu zmniejsza się wydatki na klimatyzację oraz na ewentualny zakup rolet

– zmniejszenie kosztów za ogrzewanie w zimie i wentylacje w lecie – termiczne zestawy szybowe z modułami fotowoltaicznymi posiadają niski współczynnik przenikania ciepła

– stosowanie wielofunkcyjnych elementów budowlanych (zamiast standardowych wypełnień fasady słupowo-ryglowej i instalacji fotowoltaicznej np.: na dachu stosujemy wypełnienia już z modułami fotowoltaicznymi, a dach możemy wykorzystać w innym celu)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button