Gaudeamus igitur – rok akademicki rozpoczęty

Gra o studentów już się rozpoczęła. Cztery śląskie uczelnie chcą uruchomić studia projektowania gier komputerowych.
– W wielkiej Brytanii rynek gier przynosi więcej dochodów niż rynek filmowy. To jest idealne połączenie nauki i biznesu, a poza tym coraz więcej modnych ludzi w Polsce tym się interesuje i to jest dobry krok w przyszłość – stwierdza Maciej Byczyński, który zajmuje się projektowaniem gier.
W przyszłość wychodzą też sami studenci. O kolejkach przed dziekanatem chcieliby już zapomnieć i liczą na pomoc w tej sprawie nowo powołanego rzecznika ich praw. Spraw do załatwienia będzie miał więcej, najwięcej w dziekanacie.
– Chciałbym studentów uczulić jak postępować. Uczulić też panie z dziekanatu, że każde pismo należy przyjąć – zapowiada Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik praw studentów przy Uniwersytecie Śląskim.
Przyjąć należy, że żadnych problemów być już nie powinno. Nie ma ich jeśli chodzi o współpracę między uczelniami w tworzeniu wspólnych kierunków.
– Jesteśmy w kierunku tworzenia sieci uczelni akademickiej Ślaska. To będzie wielki potencjał i wielka siła nas wszystkich – informuje prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Wielki potencjał, ale językowy wykorzystują na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Język chiński to nowość, która ma przyciągać studentów.
– Muszę stwierdzić, że jest bardzo duże zainteresowanie studentów i pracowników naszej uczelni. Myślimy o tym, żeby tę ofertę poszerzyć – mówi Grażyna Dyląg, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
Poszerzają też w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Studentów przybywa więc z myślą o nich, tworzone są nowe kierunki. Poza grafiką będą kolejne.
– Administracja i cały szereg kierunków artystycznych, w tym aktorstwo, reżyseria, realizacja obrazu telewizyjnego, filmowego i fotografika – informuje prof. Andrzej Grzybowski, rektor Wyższej Szkoły Technicznej.
Ten ostatni – fotografia – interesuje Martę Styrc, która z aparatem prawie się nie rozstaje. By swoja pasję mogła rozwijać, szukała odpowiedniej szkoły, ale wszystkie znajdują się poza województwem. – Wrocław czy Ostrawa – to dla mnie zbyt duże odległości do pokonania. Ciężko jest pogodzić dojazdy do uniwersytetów czy szkół fotograficznych z praca.
Teraz nauka fotografii będzie możliwa, bo Wyższa Szkoła Techniczna otwiera fotografikę w Katowicach, a za dwa lata w Zabrzu powstanie filia uczelni. Kwartał sztuki to miejsce nieprzypadkowe.
– Wyjątkowe miejsce dla wyjątkowej szkoły. Myślę, że to coś, co jest nam na Śląsku bardzo potrzebne – patrzenie przestrzenne i oczywiście spoglądanie na to, co dziedzictwo nam pozostawiło – stwierdza Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
W tę wizję i w to miejsce wpisuje się Wyższa Szkoła Techniczna. Nowi studenci, nowe kierunki i nowy – kolejny rok akademicki rozpoczęty.