Górniczy związkowcy wrócili z Warszawy. Będzie pełnomocnik ds. transformacji
W poniedziałek w Warszawie odbyło się spotkanie górniczych związkowców ze stroną rządową. Tematem była rzecz jasna Umowa Społeczna i stopień jej realizacji. Kolejne spotkanie za dwa tygodnie. Oto ustalenia ze spotkania z Jackiem Sasinem 24 stycznia 2022.
W spotkaniu uczestniczyli między innymi wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Spotkanie miało na celu omówienie stopnia realizacji zapisów, zawartych w umowie społecznej.
W trakcie spotkania ustalono, że projekt wniosku notyfikacyjnego, bez danych wrażliwych, zostanie przekazany sygnatariuszom umowy społecznej – czytamy w notatce ze spotkania. – Kontynuowane będą prace nad projektem ustawy o Funduszu Transformacji Śląska, a projekt – w najbliższym możliwym terminie – zostanie wniesiony pod obrady Komitetu Rady Ministrów. Ustalono także, że na kolejnym posiedzeniu sygnatariuszy zaproponowana zostanie formuła powołania Pełnomocnika Transformacji ds. Województwa Śląskiego. Uznano też za konieczne rozpoczęcie renegocjacji elementów kosztowych umowy społecznej w związku ze wzrostem kosztów funkcjonowania sektora górnictwa węgla kamiennego. Strona społeczna uznała za koniecznie przyspieszenie inwestycji, związanych z niskoemisyjnymi projektami węglowymi.
Kolejne spotkanie sygnatariuszy odbędzie się 10 lutego 2022. Plan jest taki, żeby przedyskutować, jak przebiega realizacja zapisów umowy i zastanowić się nad pewnymi modyfikacjami.
Przypomnijmy. Spotkanie 24 stycznia było efektem żądania Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego o natychmiastowe podjęcie rozmów dotyczących wypełnienia zapisów umowy społecznej. Związkowcy obawiali się, że Ministerstwo Aktywów Państwowych miało zlecić zarządom spółek węglowych wykonanie planów operacyjnych, zakładających zamykanie kopalń wcześniej niż zapisano to w umowie społecznej. Choć z drugiej strony, jak przekazała na przykład Polska Grupa Górnicza – nie ma takich planów.
Na koniec 2021 roku sytuacja była kryzysowa, górnicy zaczęli protesty
Górnicy blokują wysyłkę węgla. Trwa akcja protestacyjna we wszystkich kopalniach PGG
Już 13 stycznia 2022 Międzyzwiązkowy Sztab Protestacyjno-Strajkowy Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, w którego skład weszli liderzy największych central związkowych działających w regionie, wystosował pismo do wicepremiera Jacka Sasina, w którym żądał natychmiastowego podjęcia rozmów w sprawie umowy społecznej. Jako deadline związkowcy określili piątek, 21 stycznia 2022. We wtorek 18 stycznia uzyskali odpowiedź ze strony Ministerstwa Aktywów Państwowych. Rozmowy będą 24 stycznia o godzinie 11 w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie. I tak się stało. Ta deklaracja odsunęła widmo strajków w regionie, jakie zapowiadali związkowcy. Ostrzegali, że mogą być podobne do tych z 2015 roku za rządów PO i PSL, a nawet większe. Nie wykluczali również protestów w samych kopalniach.