KrajRegionWiadomość dnia

Grozi nam epidemia zakaźnych chorób? Wszystko przez …bunt przeciwko szczepieniom

Sprawę opisuje “Metro”. Dane są zatrważające – tylko w ciągu 3 miesięcy w Polsce na odrę zachorowało prawie tyle samo osób, co w całym 2013 roku. Pierwszy kwartał 2014 roku to aż 71 tysięcy zachorowań na odrę. Na ospę do końca marca zachorowało prawie 76 tys. A to może oznaczać dołączenie do grona krajów Europy zachodniej. I o ile zazwyczaj takie porównanie byłoby powodem do dumy – to w przypadku chorób zakaźnych jest sygnałem do bicia na alarm. W krajach wysokorozwiniętych pojawiły się bowiem już wiele lat temu ruchy antyszczepionkowe, skutecznie zniechęcając znaczną część społeczeństwa do obowiązkowych szczepień. Dzięki temu – sytuacja, w której kraje Unii Europejskiej miały kontrolę na chorobami zakaźnymi – w tym momencie diametralnie się zmieniła. Podobnie scenariusz może wyglądać w Polsce.

Państwowy Zakład Higieny alarmuje – z roku na rok zwiększa się odsetek dzieci niezaszczepionych. Jeszcze w 2009 roku, dzieci których rodzice nie zdecydowali się na szczepienia, było ok. 3 tysięcy. Ale już w 2012 roku – takich dzieci było ponad 5 tysięcy. W tym roku może być ich według progniz specjalistów – jeszcze więcej.

Dlatego nie tylko organizacje pro-zdrowotne ale i samorządy dwoją się i troją, aby tą sytuację zmienić. W Chorzowie np. ruszyła realizacja programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Do bezpłatnego zaszczepienia zaproszono wszystkie 11-letnie dziewczynki (urodzone w 2003 roku), zamieszkałe na terenie Chorzowa. Szczepienie wymaga zgody rodziców/opiekunów dziecka oraz jest poprzedzone konsultacją lekarską.

Szczepionka podawana jest w trzech dawkach. Przebiega według następującego schematu:
– Pierwsza dawka
– Druga dawka – dwa miesiące po przyjęciu pierwszej dawki
– Trzecia dawka – sześć miesięcy po przyjęciu pierwszej dawki

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Program realizowany jest w następujących przychodniach:

• Centrum Medyczne BESKIDZKA
ul. Beskidzka 3
– dla dziewczynek zadeklarowanych w tej placówce

• NZOZ ADO-MED 2
ul. Stefana Batorego 19
– dla dziewczynek zadeklarowanych w tej placówce oraz dziewczynek zamieszkałych w dzielnicy Batory

• NZOZ Przychodnia NA TRZYNIECKIEJ
ul. Trzyniecka 5
– dla dziewczynek zadeklarowanych w tej placówce

• NZOZ NASZA PORADNIA
ul. Młodzieżowa 33
– dla dziewczynek zadeklarowanych w tej placówce oraz dziewczynek zamieszkałych w dzielnicach Centrum oraz Chorzów Stary

• NZOZ Poradnia REMEDIUM
ul. Prusa 7
– dla dziewczynek zadeklarowanych w tej placówce

• NZOZ Praktyka Lekarzy Rodzinnych SŁOMCZYŃSKA
ul. św. Pawła 11
– dla dziewczynek zadeklarowanych w tej przychodni oraz dziewczynek zamieszkałych w dzielnicach Chorzów II oraz Chorzowie Starym

Dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziale Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miasta Chorzów – tel. 32 416 5000 wew. 306. Program zdrowotny finansowany jest ze środków budżetowych miasta Chorzów.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button