Gruz a inne odpady – jak je rozróżnić, jak utylizować
Powstawanie gruzu i odpadów jest nieodłącznym procesem, jaki towarzyszy każdej budowie i remontowi. Zanim przystąpimy do remontu, warto dowiedzieć się, jak rozróżniać odpady. Jest to ważne, gdyż dla każdego rodzaju odpadów przeznaczony jest inny rodzaj kontenera i zamawiając usługę wywozu należy sprecyzować, jakie kontenery będą potrzebne.
Klasyfikacja odpadów
Odpady poremontowe dzielą się na cztery grupy główne, te zaś na podgrupy, w których zaklasyfikowano konkretne rodzaje odpadów.
- W grupie pierwszej znajdują się: gruz czysty (beton z remontów i rozbiórkowy), gruz ceglany
- Grupa druga obejmuje odpady mieszane: ceramikę, terakotę, płyty kartonowo – gipsowe, styropian i armaturę łazienkową
- Do grupy trzeciej zalicza się: gruz zanieczyszczony, tzw. odpady zielone (gałęzie, korzenie, trawa), tynk, panele podłogowe i ścienne, tynk, folię malarską i opakowania po materiałach budowlanych
- W grupie czwartej umieszczono: szkło, tworzywa sztuczne, elementy wyposażenia, materiały ceramiczne, drewno i mieszaniny metali (żelazo, mosiądz, brąz, miedź, aluminium, cyna, cynk), a także przewody elektryczne i materiały izolacyjne, ziemię, glinę i piasek.
W razie wątpliwości zawsze należy wcześniej skontaktować się z firmą wywożącą gruz; pracownik z pewnością poinformuje, jakimi kontenerami dysponuje firma i jak posegregować odpady w trakcie prac remontowych. Wcześniejszy kontakt jest również konieczny w przypadku, jeżeli wśród odpadów, które będą wywożone, znajdują się materiały niezaklasyfikowane do powyższych grup. Należą do nich między innymi: azbest i materiały go zawierające (np. eternit), papa, odpady medyczne i pochodzenia zwierzęcego.
Jak zamówić wywóz gruzu
Kontenery na gruz w Warszawie można wynająć od specjalistycznych przedsiębiorstw, takich jak Gruzar. Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, zajmującej się wywozem gruzu i odpadów budowlanych, jest najlepszym, a w większości wypadków jedynym dostępnym rozwiązaniem. Można wprawdzie pozbyć się gruzu i odpadów we własnym zakresie; wymaga to jednak załatwienia szeregu formalności, wynajęcia odpowiedniego pojazdu z kierowcą, uzgodnienia terminu z wysypiskiem, itd. Wszystko to zajmuje sporo czasu, a za każdą z usług trzeba oddzielnie zapłacić. Należy pamiętać, że pozostawienie gruzu i odpadów w śmietniku komunalnym jest surowo zabronione i grozi wysokimi karami administracyjnymi.
Zamówienie można złożyć telefonicznie lub mailowo. Zamawiając podaje się rodzaje i ilość poszczególnych odpadów. Jeżeli są z tym kłopoty, pracownik firmy może przyjechać na miejsce, ocenić, ile odpadów znajduje się na posesji lub ile (orientacyjnie) może powstać po wykonaniu prac i zaproponuje odpowiednie kontenery bądź worki big-bag. Przy tej okazji będzie można wskazać miejsce, gdzie ma być podstawiony kontener (kontenery). Uzgodnienie rodzaju odpadów jest bardzo istotne, bowiem firma ma prawo odmówić odbioru, w części lub w całości, jeżeli w kontenerach znajdą się odpady, których przewóz w niewyspecjalizowanych pojemnikach jest niedozwolony.
Recykling i utylizacja odpadów
Największą część odpadów budowlanych stanowi gruz. Zarówno gruz betonowy, jak i ceglany stanowią wysokiej jakości surowiec wtórny. Produkuje się z niego kruszywo, które znajduje ponowne zastosowanie w budownictwie, np. przy utwardzaniu dróg, wykonywania nasypów, umacniania gruntu pod budowę, itp. Najlepszej jakości kruszywo betonowe może zostać użyte do wytwarzania betonu.
Recykling gruzu składa się z następujących etapów:
- Wstępne sortowanie, w celu usunięcia drewna, metali i zanieczyszczeń
- Kruszenie maszynowe za pomocą kruszarki do wybranych rozmiarów
- Utylizacja pozostałych odpadów, nienadających się do recyklingu.
Odpady drewniane, jak deski szalunkowe, belki, dźwigary, stara stolarka okienna i drzwiowa, zerwane deski podłogowe czy boazeria mogą być wykorzystane jako surowiec do produkcji np. płyt wiórowych, papieru, tektury, itp. materiałów drewnopochodnych. Natomiast odpady drewniane, nienadające się jako surowiec, mogą zostać użyte jako opał.
Ze złomu można wytwarzać pręty zbrojeniowe, przewody elektryczne, części instalacji sanitarnych i wodociągowych, elementy konstrukcyjne i drobne elementy wykończeniowe. Metale, po oddzieleniu od pozostałych odpadów, segregowane są na stal, żeliwo i metale nieżelazne (kolorowe), a następnie przetwarzane, w zależności od rodzaju metalu.
Firmy wywożące gruz i odpady dysponują wszelkimi zezwoleniami i certyfikatami. Nie musimy więc martwić się, czy wywóz jest legalny, szukać wysypiska, tracić czasu i pieniędzy na załatwianie formalności. Mamy również pewność, że wszystkie wywiezione odpady zostaną zagospodarowane zgodnie z przepisami.
źródło: artykuł partnera