Czym powinien wyróżniać się idealny stół do jadalni? Na pewno: solidną konstrukcją i klasycznym wzornictwem. Mebel musi być również dopasowany do aranżacji i, co istotne, nie nadwyrężać Twojego budżetu. Pamiętaj, że wymarzony stół gdzieś na Ciebie czeka. Pytanie tylko brzmi, jak wyłowić go spośród setek innych modeli. Poniższe informacje przybliżą Cię do znalezienia odpowiedzi.
Klasyczne formy są zawsze na topie
A podążanie za trendami może okazać się zgubne. Dlaczego? Ponieważ pojawiają się one równie szybko, jak znikają. Natomiast klasyka to pewność, że pewnego dnia nie obudzisz się z myślą: „co ja miałem w głowie, kupując ten przeklęty mebel…”. Fachowcy sugerują, że dobry stół do jadalni powinien przetrwać przynajmniej od pięciu do dziesięciu lat. Postaw więc na solidność i ponadczasową prostotę. Nie oznacza to bynajmniej, że musisz zamykać się w przeszłości. Jednak kupując „modny” mebel o fantazyjnym designie, ze zbyt wieloma zdobieniami szybko zapragniesz się go pozbyć. Pamiętaj, że wzornictwo nie powinno Ci przysłonić innych kwestii ważnych z punktu widzenia udanej inwestycji.
Nogi i podstawy – klucz do stabilnej konstrukcji
Trzon blatów stanowią zwykle nogi lub pojedyncze podstawy, których fundamentalną rolą jest zapewnienie stabilności całej konstrukcji. W dużej mierze zależy od nich wygląd stołu. Jednak nie tylko to. Podpory wpływają również na komfort użytkowania mebla i mogą mieć wpływ na to, ile zmieści się przy nim osób. Dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na ich szerokość i rozmieszczenie. Stoły z cieńszymi nogami, umieszczonymi w rogach uznawane są za najpraktyczniejsze. Dlaczego? Ponieważ w razie potrzeby umożliwiają dostawienie dodatkowego krzesła. Wygodę zapewniają też stoły z pojedynczą podstawą, podpierającą blat w jego centrum. Z pewnością nie ograniczają miejsca na kolana.
Rodzaj materiału odpowiadający Twoim potrzebom
Niezwykle istotną rolę w procesie wyboru stołu odgrywa materiał, z którego jest wykonany. Przeprowadzając selekcję pod tym względem, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich jest przeznaczenie stołu. Czy będzie służył tylko do spożywania posiłków? A może również do ich przygotowywania? Czy stół zamierzasz wykorzystywać również do pracy? Czy codzienne czyszczenie nie będzie stanowiło dla Ciebie problemu? Czy pielęgnacja stołu wymaga wielu zabiegów? I wreszcie, który z nich w największym stopniu odpowiada Twojemu stylowi? Odpowiedzi na te pytania znacznie pomagają podjąć decyzję o zakupie. A możliwości jest naprawdę dużo. Świadczy o tym choćby wybór stołów do jadalni w e-sklepie Kler. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze opcje.
Drewniany stół do jadalni
Drewno to ponadczasowy materiał. Należy do najtrwalszych i jednocześnie najbardziej eleganckich materiałów. Każdy drewniany stół jest unikatowy, ponieważ nie istnieją dwa identyczne kawałki drewna. Niepowtarzalny rysunek i usłojenie to cechy nie do podrobienia. Na dodatek drewno z biegiem lat nawet zyskuje na wartości. Wiele osób uważa, że drobne zarysowania czy otarcia dodają mu charakteru. Choć oczywiście ślady zużycia można bardzo łatwo usunąć. Drewniany stół poddawany okresowym renowacjom może przetrwać naprawdę szmat czasu. Konieczna jest też właściwa pielęgnacja. Na co dzień wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką, aby utrzymać czystość. Jeśli blat nie był lakierowany, zalecane jest również olejowanie (średnio co 2-3 miesiące). Na korzyść drewnianych stołów działa również fakt, iż są przyjazne w dodatku i „nie bije od nich chłodem” charakterystycznym dla innych materiałów, np. szkła lub metali.
Stół fornirowany
Fornir to świetna alternatywa dla litego drewna. W tym przypadku bardzo cienka warstwa drewna przyklejana jest do sklejki, płyty meblowej lub innego materiału drewnopodobnego. Dzięki temu zabiegowi stół wygląda, jak gdyby wykonany został w całości z drewna. Niemal niemożliwe jest odróżnienie dobrej, naturalnej okleiny od litego materiału. Oczywiście stoły fornirowane mają jedną, bardzo wyraźną przewagę nad swoimi kuzynami z litego drewna – są znacznie atrakcyjniejsze cenowo. A prawidłowo pielęgnowane potrafią przetrwać równie długo.
Stół z naturalnego kamienia
Kamienne blaty najczęściej wykonane są z marmuru. Podobnie do drewnianych – stoły z marmurowym blatem są dziełem natury, a więc są unikatowe. Marmur jest trwały i dość odporny. Odpowiednia pielęgnacja zapewni mu bardzo długą żywotność. Należy jednak uważać na plamy. Dlatego, gdy coś przypadkowo rozlejesz, zetrzyj to od razu. Choć piękny i ponadczasowy, jest niestety również dość drogi.
Stół ceramiczny
Jest świetnym zamiennikiem dla naturalnego kamienia. Ceramiczny stół do jadalni jest równie wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Nie można odmówić mu elegancji i piękna. Jednak nie tylko, dlatego sięga po nie tak wiele osób. Są również bardzo praktyczne i łatwe w utrzymaniu. Do czyszczenia wystarczy zwykła zwilżona ściereczka. Tłuste plamy można usuwać zwykłymi detergentami, np. płynem do naczyń. Jednak podobnie jak w przypadku marmuru, lepiej nie zwlekać zbyt długo z usuwaniem zabrudzeń, ponieważ mogą one powodować przebarwienia.
Stół do jadalni ze szklanym blatem
Szkło to materiał, który doskonale pasuje do nowoczesnych aranżacji. Stoły ze szklanym blatem dają złudzenie lekkości i tworzą poczucie przestrzeni, optycznie powiększając wnętrza. Z tego powodu polecane są szczególnie do niewielkich jadalni. Mimo że ten materiał jest dość wytrzymały, odporny na przebarwienia i wilgoć, to ma kilka wad. Niestety utrzymanie szklanego blatu w nienagannej czystości nie należy do najłatwiejszych. Widać na nim bowiem dosłownie każdy odcisk palca, kurz i drobne zarysowania. Jednak prawidłowo pielęgnowany odpłaci z pewnością efektownym wyglądem.
źródło: artykuł partnera