KrajRegion

Hejt w internecie? Groźby? Cyberprzemoc? Ministerstwo ma pomysł na internetowych agresorów

Nawoływanie do popełnienia przestępstwa, groźby karalne, cyberprzemoc, seksualne wykorzystywanie dzieci – jeśli widzisz takie treści w internecie, reaguj. Nie czekaj – zgłoś to na www.dyzurnet.pl.

 

 

Śmierć prezydenta Gdańska i fala hejtu w internecie! Zobaczcie najnowsze TOP 5 SILESIA FLESZ

 

Misją zespołu Dyzurnet.pl jest podejmowanie działań na rzecz tworzenia bezpiecznego internetu. Dyżurnet.pl to zespół ekspertów NASK, działający jako punkt kontaktowy do zgłaszania nielegalnych treści w Internecie.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Nie bądź bierny

Internet to z jednej strony fantastyczne narzędzie, ułatwiające życie, gwarantujące dostęp do informacji, czy rozrywki. Z drugiej – miejsce pełne szkodliwych, ale i nielegalnych treści – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Nie bądźmy bierni. Reagujmy. Dyzurnet.pl gwarantuje anonimowość i profesjonalną reakcję – dodaje szef MC.

Nielegalne treści – w myśl polskiego prawa – to takie, które naruszają przepisy polskiego prawa (najczęściej przepisy kodeksu karnego). To m.in. treści pornograficzne z udziałem małoletniego, czy treści mogące ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Poza – określonymi przez prawo – nielegalnymi treściami, wyodrębniamy jeszcze treści szkodliwe. To materiały, które wywołują u odbiorcy negatywne emocje lub promują niebezpieczne dla zdrowia i życia zachowania. Przykłady? Treści prezentujące przemoc, zachowania agresywne, treści nawołujące do samookaleczeń, samobójstw i innych autodestruktywnych zachowań.

Jak zgłosić?

Wysyłając zgłoszenie do Dyżurnet.pl należy przede wszystkim podać adres strony, na której znajdują się potencjalnie nielegalne treści.

Korzystając z formularza trzeba zaznaczyć, czego sprawa dotyczy. Zgłoszenia są anonimowe. Podawanie adresu e-mail czy innych danych jest nieobowiązkowe. Jeśli użytkownik poda adres e-mail, po wysłaniu zgłoszenia, otrzyma informację o podjętych krokach lub prośbę o podanie dokładniejszych informacji.

-Przesyłając zgłoszenie warto napisać wszystkie informacje, które mogą być nam pomocne – mówi Martyna Różycka, kierownik zespołu Dyżurnet.pl w NASK.

W 2018 r. do zespołu Dyzurnet.pl trafiło 13.239 zgłoszeń. Najwięcej – 10.784 – dotyczyło treści potencjalnie przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. 209 zgłoszeń – rasizmu i ksenofobii. 1647 – uwodzenia dzieci, propagowania pedofilskiej aktywności, zgłoszenia szantażu na tle seksualnym, patostreamów, wulgarnych i obraźliwych treści, itp.

Zgłoszenie możesz przesłać nie tylko poprzez formularz, ale też na adres mailowy lub za pomocą infolinii 0 801 615 005.

Reaguj!

Zniewaga, zniesławienie, obraźliwe komentarze czy wulgaryzmy – wszystko to możemy znaleźć w Internecie. Jeśli widzisz takie treści, reaguj! Dyzurnet.pl to niejedyne miejsce, w którym możesz je zgłosić. Pamiętajmy także o roli administratorów poszczególnych stron.

Obraźliwe komentarze czy wulgaryzmy można zgłaszać do administratorów strony lub moderatorów forów dyskusyjnych. Najczęściej służą do tego specjalne przyciski lub formularze powiadomień. Jeśli ich nie ma, wykorzystujmy dane zamieszczone w zakładce „Kontakt” danej witryny – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button