KrajRegionWiadomość dnia

Heraldyka, filozofia Homer Simpsona i sfragistyka. Dziwaczne kierunki szturmem zdobywają uczelnie także na Śląsku. I studentów [WIDEO]

Studia. To obiekt pożądania każdego maturzysty. Chętnych wielu, w tym roku jest też więcej kierunków na które można aplikować. Nie brakuje też tych egzotycznych. Na Uniwersytecie Śląskim to przykładowo: muzyka użytkowa, mediteranistyka i prowadzenie zespołów muzycznych. -Konkurencja między uczelniami sprawia, że nie wystarczają już wyłącznie te tradycyjne kierunki, a trzeba przygotować coś dla studentów unikatowego, czego nie ma na innych uczelniach – mówi prof. Ryszard Koziołek, prorektor ds. kształcenia studentów Uniwersytetu Śląskiego. I dlatego Uniwersytet Śląski chce przyciągnąć studentów między innymi promocją zdrowia z profilaktyką uzależnień. I nie chodzi tu o papierosy, czy alkohol, ale…. o uzależnienia XXI wieku. -To jest właśnie zakupoholizm, to jest uzależnienie od internetu, to jest uzależnienie od pracy, coraz więcej mamy pracoholików i coraz więcej z nas deklaruje, że jest pracoholikami – podkreśla dr Alina Dworak, Instytut Pedagogiki, Uniwersytet Śląski.

ZDJĘCIA: Muzyka użytkowa czy mediateranistyka zdobywają na UŚ coraz większe zainteresowanie

Ale to właśnie o dobrą pracę po studiach chodzi większości z nich. Heja Sari 3 lata temu z Turcji przyjechał do Katowic z myślą o dalszym kształceniu. Wybrał polonistykę dla cudzoziemców. -Najpierw spróbuję pracować w ambasadzie tureckiej w Warszawie, ale jak nie, to wracam do Turcji bo tam zarabiam więcej niż tutaj – mówi Heja Sari, student Uniwersytetu Śląskiego. Wysokie zarobki marzą się tu wszystkim, ale do tego, co podkreślają eksperci, potrzebna jest coraz większa specjalizacja. Uczelnie muszą iść z duchem czasu. Stąd też tak nietypowe na polskich uczelniach kierunki studiów. -Limit przyjęć na te kierunki jest  niewielki, przyjmuje się na te kierunki po 20-30 osób, ale rzeczywiście te osoby które je ukończą są dobrymi specjalistami – mówi Agnieszka Dunaj, biuro karier Uniwersytetu Śląskiego.

Specjaliści od rynku pracy natomiast zachodzą w głowę- czy aby specjaliści z tak egzotycznych dziedzin jak heraldyka, weksylologia i sfragistyka znajdą po studiach zatrudnienie. -Na bogatym zachodzie w ogóle tworzy się przeróżne kierunki, np. w USA można studiować filozofię Homera Simpsona, ale też wiem, że na zachodzie Europy stawia się raczej na to, żeby kandydat potrafił uczyć się nowych rzeczy – mówi Artur Ragan, Work Express. Takie cuda nie tylko w USA, w Paryżu na przykład można studiować w tym roku wróżbiarstwo. Pytanie tylko czy po takich studiach, z pomocą szklanej kuli oczywiście znajdziemy intratną posadę.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button