Wyparzarka gastronomiczna lub zmywarko-wyparzarka to jeden ze sprzętów niezbędnych w każdym lokalu gastronomicznym. Czym różni się od zwykłej zmywarki AGD? Jak o nią dbać?
Oszczędzanie na zakupach wyposażenia lokalu nigdy nie jest dobrym pomysłem. Niska jakość sprzętu szybko odbije się na jakości serwowanych dań lub obsługi klienta. Wśród elementów, które mają największe znaczenie, warto wymienić zmywarki. Czystość naczyń jest kluczowa z wizerunkowego i higienicznego punktu widzenia, a o pozostawienie zabrudzeń przy myciu ręcznym niestety nietrudno. Korzystanie ze zmywaka wymaga też angażowania dodatkowego pracownika i jest dużo bardziej czasochłonne.
Nie każda zmywarka sprawdzi się jednak w lokalu gastronomicznym. Podstawowe modele AGD kuszą wprawdzie niskimi cenami, jednak ich wydajność pozostawia wiele do życzenia. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze zmywarki do gastronomii? Jakie typy urządzeń będą najlepszym rozwiązaniem? Na te pytania odpowiadamy w nowym artykule.
Zmywarka gastronomiczna a domowa. Czym się różnią?
Najważniejszą różnicą między zmywarkami profesjonalnymi, a domowymi jest długość cyklu mycia. W domowych warunkach, kiedy nie ma powodu do pośpiechu, urządzenie może nagrzać wodę, namoczyć naczynia, opłukać je, umyć i ponownie spłukać. Wszystko trwa nawet 3 godziny, co w restauracji jest potężną stratą czasu. Dlatego zmywarki gastronomiczne w jednym cyklu pracują od jednej do czterech minut.
W niektórych sytuacji konieczne będzie też zastosowanie specjalistycznej zmywarki. Tak jest między naczyń szklanych, takich jak kieliszki czy pokale. Wiele zmywarek gastronomicznych pracuje na dużym ciśnieniu, w związku z czym mogą okazać się niebezpieczne dla tego kruchego materiału. Do ich mycia najlepiej jest więc użyć dedykowanego urządzenia o odpowiednio dobranym ciśnieniu pracy.
Temperatura w zmywarce. Dlaczego ma tak duże znaczenie?
Kolejna różnica między zmywarkami AGD a gastronomicznymi to temperatura pracy. O ile samo mycie odbywa się w zbliżonych warunkach, to normy sanepidowskie wymagają, by naczynia używane w lokalach były dodatkowo wyparzane. Do tego może posłużyć oddzielne urządzenie – wyparzarka gastronomiczna – jednak ze względu na oszczędność miejsca i wygodę, lepszym rozwiązaniem okaże się zmywarko-wyparzarka.
Wyparzanie naczyń w temperaturze około 85 stopni Celsjusza jest niezwykle ważne z punktu widzenia higieny. Dopiero w tej temperaturze giną bakterie, grzyby i inne drobnoustroje, które mogą prowadzić do zatruć pokarmowych i innych infekcji. Użycie zmywarko-wyparzarki to więc nie tylko spełnienie formalnych wymogów, ale troska o zdrowie – a czasem nawet życie – klientów oraz personelu. Szeroki wybór tego typu urządzeń dostępny jest na gastroprodukt.pl.
Zmywarko-wyparzarka. Jak prawidłowo o nią dbać?
By wyparzarka gastronomiczna służyła długo i bezproblemowo, konieczne jest przestrzeganie zasad jej eksploatacji. Do najważniejszych należą:
- uzdatnianie wody: jeśli w lokalu mamy dostęp do twardej wody, konieczne będzie zamontowanie filtra, który nie tylko ochroni urządzenie, ale też zagwarantuje większą wydajność mycia;
- stosowanie odpowiednich środków: muszą one być dostosowane nie tylko do danego zastosowania, ale również urządzenia, nie zawierając potencjalnie niebezpiecznych dla niego składników (np. soli);
- regularne przeglądy: przynajmniej raz na dwa lata urządzenie powinno być obejrzane przez specjalistów, a ewentualne usterki – jak najszybciej usunięte.
źródło: artykuł partnera