Historia Atlantic to historia pierwszego wodoszczelnego zegarka. W branży zegarków jest to jedna z najbardziej renomowanych marek szwajcarskich – poznajmy jej historię w pigułce.
Atlantic – rys historyczny
Eduard Kummer to jedna z najważniejszych postaci w świecie zegarków – uznaje się go za jednego z ojców przemysłu zegarmistrzowskiego. Uczył się rzemiosła przez wiele lat, aby następnie powrócić do Francji jako wykwalifikowany mistrz. W 1888 roku założył firmę Eduard Kummer Battelach, której początki były trudne, ale z upływem czasem jego wyroby zyskiwały na popularności, a sama firma zmieniła nazwę na Atlantic (1952 rok), gdyż według zamysłu miała ona kojarzyć się z wodą. W jego mieście rodzinnym, w Bettlach, przemysł zegarmistrzowski rozkwita za sprawą prężnie działającej manufaktury.
Zanim Atlantic wyprodukował pierwszy zegarek…
Firma Kummera produkowała na początku podzespoły dla innych słynnych marek – jak Certina czy Longines. Przez wiele lat była to podstawowa działalność tej manufaktury – pierwsze zegarki Atlantic trafiły do sprzedaży dopiero w 1932 roku, ale do dzisiaj podbijają one serca miłośników sztuki zegarmistrzowskiej.
Pierwsze na świecie wodoszczelne zegarki.
Wyróżniało je nie tylko dziś wszystkim znane logo – z cyrklem i kotwicą – ale też fakt, że były to pierwsze na rynku wodoszczelne chronografy. Był to jeden z momentów przełomowych dla marki.
Wynalezienie mechanizmu przesuwania datownika za pomocą koronki.
Kolejnym punktem zwrotnym w historii marki Atlantic było wynalezienie koronki – mechanizmu do przesuwania datownika. Firma chwaliła się, że dzięki temu można aż 52-krotnie przyspieszyć tę czynność. Dzięki temu wynalazkowi marka zapisała się w historii jako firma, która opatentowała sposób szybkiej zmiany daty za pomocą koronki.
Atlantic w Polsce
1950 rok – zegarki Atlantic trafiają na polski rynek. W połowie lat 60. modele tej firmy cieszyły się ogromną popularnością, mimo że można było kupić też wiele tańszych zegarków. Przez lata Atlantic zyskiwał w Polsce zainteresowanie. Najsłynniejszy był zegarek z kolekcji „Worldmaster”, który produkowany jest do dzisiaj, mimo że w odświeżonej odsłonie. Linia ta charakteryzuje się klasycznym designem, stylistyką koperty i mechanizmem na kamieniach ETA. Model może poszczycić się najlepszą jakością i unikalnym wzornictwem.
Jednym z oficjalnych ambasadorów marki był Krzysztof Hołowczyc – wybitny kierowca rajdowy. W ramach tej współpracy powstał wyjątkowy model edycji limitowanej na 777 egzemplarzy o wyjątkowo sportowym designie.
Dziś czasomierze szwajcarskiego producenta można kupić w każdym dobrym renomowanym polski sklepie. Jednym z nich jest salon Doliński, który posiada szeroką ofertę zegarków Atlantic (zarówno męskich, jak i damskich).
Zegarki Atlantic dziś
Wraz z rozwojem technologii rozwijała się cała firma, która do dzisiaj zajmuje czołowe pozycje w rankingach najważniejszych producentów zegarków szwajcarskich. Jest symbolem prestiżu i elegancji, a dla wielu osób także rodzinną pamiątką. W ofercie marki są zegarki dla pań i panów – dostępne w różnych stylach, m.in. klasyczne, nurkowe, sportowe czy biżuteryjne, na ozdobnej bransolecie albo skórzanym pasku.
źródło: artykuł partnera