Holy Wins zamiast Halloween, czyli wszyscy święci balują
Chrześcijanie nie powinni obchodzić Halloween. Ci, którzy świętują Halloween, czczą kulturę śmierci. Komunikat jasny i czytelny pojawił się przed bazyliką w Zawierciu. – Tylko proponujemy, przypominamy, informujemy, że chrześcijanom nie pasuje, nie przystoi uczestniczyć w pogańskich świętach – mówi ks. Zenon Gajda, proboszcz parafii p.w. Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu.
To tylko część sprzeciwu przeciwko Halloween. Na stronie internetowej bazyliki opublikowano także list, który jest zaadresowany do dyrektorów szkół i przedszkoli. – Przygotowaliśmy list do szkół, bo przede wszystkim w niektórych szkołach w powiecie zawierciańskim są organizowane tego typu zabawy – mówi Piotr Radosz, prezes Akcji Katolickiej w Zawierciu.
Nie do wszystkich ten apel trafił. Adam Koman zabawę halloweenową organizuje w Zawierciu na świeżym powietrzu. – Dzieci przez pół godziny będą malowane, zrobimy im straszne maski. Potem robimy pochód w stronę muszli koncertowej w parku zawierciańskim i tam odbędzie się cała zabawa – informuje Adam Koman, Muzyczne Zawiercie.
Zabawa, której wielu nie akceptuje. Alternatywą dla Halloween ma być Holy Wins, czyli Święci Zwyciężają. Na dzień przez Świętem Zmarłych zamiast dyni są relikwie i nocne przy nich czuwanie. W tym także koncerty i pochody. – Mają na celu propagowanie kultu święta, które jest zasadzone w naszej polskiej kulturze, w tradycji kościoła katolickiego, czyli dzień Wszystkich Świętych. W kulturze zachodu obchodzi się Halloween, które dla wielu jest taką formą oswajania śmierci, dla innych formą kultu śmierci – zaznacza Katarzyna Górczyńska, mieszkanka Katowic.
Takiego kultu w Halloween nie dostrzega Jeff Shiffman. Jak przekonuje, dla Amerykanów to tylko "cukierek albo psikus". – Zanim przeprowadziłem się do Polski nigdy nie widziałem problemu Halloween dla kościoła. Dla nas to kompletnie odseparowane od siebie rzeczy. Ludzie tak naprawdę nie rozumieją co to za święto. W Ameryce Halloween to dobra zabawa, zwłaszcza dla dzieci. Można straszyć ludzi, fajnie się przebrać i iść na imprezę – stwierdza Jeff Shiffman, Amerykanin mieszkający od kilku lat w Polsce.
W Polsce nie wszyscy jednak ten zwyczaj obdarzyli równie wielką sympatią. Oficjalne stanowisko kościoła katolickiego jest jednoznaczne. Ten zwyczaj jest niebezpieczny, ma związek z magią i okultyzmem. Choć dla wielu stracił już swój pierwotny charakter. – Halloween to właściwie przemysł, jest to produkt. Możemy zaopatrzyć się wiele dni wcześniej w różnorakich sklepach w gadżety związane z tym świętem – mówi Grzegorz Odoj, socjolog. Atrybuty, które mają pozwolić zarówno dzieciom jak i dorosłym na dobrą zabawę.