RegionWiadomość dnia

Ich przygody zna cały świat. Dziś są 50. urodziny Bolka i Lolka w Bielsku-Białej

Materiał Adama Szaji:
Mają 50-tke na karku, a na twarzy zero zmarszczek. Bolek i Lolek są wiecznie młodzi i modni. Władysław Nehrebecki pierwszy raz na papierze ożywił ich ponad pół wieku temu, inspiracją byli dla niego jego dwaj synowie. Przygody urwisów zdobyły olbrzymią popularność, można je było oglądać w 80 krajach, nawet dziś Bolka i Lolka zna każdy przedszkolak. W Bielsku-Białej rozpoczęła się właśnie prawdziwa urodzinowa impreza.

ZDJĘCIA: 50-TE URODZINY BOLKA I LOLKA W BIELSKU-BIAŁEJ OBCHODZONO DZISIAJ (7.11) BARDZO HUCZNIE!

Mimo, że stuknęła im pięćdziesiątka, wielbicieli mają w każdym wieku. Bolek i Lolek właśnie obchodzą swój okrągły jubileusz. To, że postacie z bajki wciąż są uwielbiane, świadczy frekwencja podczas ich urodzin, jakie w czwartek 7 listopada zorganizowano w Bielsku-Białej. Lolek pięćdziesiąt lat temu wyglądał tak. Dziś przybyło mu trochę siwych włosów i dystansu do bajkowej postaci. Roman Nehrebecki przyznaje, że o całkowitym kształcie Bolka i Lolka decydował jego ojciec. -Jak miałem 6 lat to byłem do tego Lolka podobny, ale przecież to wyobraźnia ojca stworzyła właśnie te postacie i charaktery zarysowała i bardziej je wyostrzyła, aniżeli w rzeczywistości, aczkolwiek byliśmy osobami z bratem razem, o przeciwstawnych, kontrastowych charakterach – mówi Roman Nehrebecki, pierwowzór Lolka. Inaczej niż w życiu, ich przygody zawsze kończą się szczęśliwie. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że to bajki raczej grzeczne. Kilkanaście miesięcy temu rozmawialiśmy z nieżyjącym już Marianem Wantołą, który rysował postacie głównych bohaterów. Przyznał wtedy, że w bajkach nie mogło być ani jednej kontrowersyjnej sceny. -Jak tylko jakaś scena by napisał reżyser, że gdzieś było uderzenie jakieś bicie albo przemoc, to wykreślili. Nie wolno było. Tylko wesołość, dobroć, dowcip – przypominał Marian Wantoła, rysownik Bolka i Lolka, (wyp. arch).
 
I być może dlatego bajka uwielbiana jest nie tylko wersji filmowej, ale też, a może przede wszystkim – książkowej. W tym świętochłowickim przedszkolu co prawda sympatie do jubilatów rozkładają się różnie, ale Bolka i Lolka właściwie wszyscy tu znają.
– Kogo bardziej wolisz Bolka, czy Lolka?
– mmm …Bolka. Bolek dużo je i jest większy – mówią dzieci ze świętochłowickiego przedszkola.
 
Jednak Przygody Bolka i Lolka, to także Tola. Jak się okazuje ona również miała swój pierwowzór w rodzinie. -Jest tam scena przed lustrem, gdzie Tola się czesze. I to są uchwycone gesty mojej mamy, które pamiętam doskonale z dzieciństwa – mówi Marzena Nehrebecka, córka twórcy Bolka i Lolka. Specjaliści nie mają wątpliwości, że przygody Bolka i Lokla jeszcze wiele lat będą cieszyć i interesować najmłodszych. Bo są bardzo uniwersalne – argumentuje prof. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej: -Oprócz tej zabawowości pojawia się element edukacyjny. I myślę, że za 50, 100 lat ten walor będzie ważny dla naszych następców dla osób które będą czytać, oglądać i przeżywać przygody Bolka i Lolka. Dziś (7.11) ich urodziny przeżywało wspólnie kilkaset osób. Na kolejny jubileusz postaci ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej trzeba czekać jeszcze cztery lata. Wtedy “Abrahama” będzie obchodził Reksio.

Wcześniej na ten temat pisaliśmy:

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Bolek i Lolek to słynny duet został stworzony w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych przez Władysława Nehrebeckiego, Alfreda Ledwiga i Leszka Lorka. Pierwszy odcinek kreskówki wyemitowano w 1963 roku. Bajka była wyświetlana w 80 krajach i szacuje się, że przygody Bolka i Lolka obejrzało blisko miliard ludzi

Świętowanie urodzin bohaterów rozpoczęło się dziś (7 listopada) i potrwa aż 3 dni. Uroczyste otwarcie odbędzie się pod pomnikiem Bolka i Lolka. Potem nastąpi inauguracja wystawy historii Bolka i Lolka i finał konkursu piosenki o słynnych braciach. Równocześnie w Kinie Helios wyświetlane będą filmy: o godzinie 8.45 Wielka podróż Bolka i Lolka, a o 10.30 – Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie.

W sobotę (9 listopada) oprócz projekcji filmów i zajęć z koszykówki zorganizowane zostaną warsztaty Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Uczymy Ratować. Ponadto na zainteresowanych będą czekały warsztaty „Jak powstaje film rysunkowy”.

Szczegółowy program imprez znajdziecie w Bielsku-Białek tutaj.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button