Import aut z USA – na co zwrócić uwagę?

Dla jednych to realizacja marzeń. Innych przyciąga atrakcyjna cena. Coraz więcej Polaków decyduje się na import aut z USA. Zobacz, na co zwrócić uwagę, jeśli też planujesz taką inwestycję.
Decyzja o zakupie samochodu nie należy do najprostszych. Tym bardziej, jeśli marzysz o ,,amerykańcu”. Postanowiliśmy przekonać się, jak naprawdę wygląda import aut z USA, zasięgając rady eksperta – Jakuba Modrzyńskiego, właściciela firmy Amerykaniec.pl z Bytomia. Oto najważniejsze informacje, jakich nam udzielił.
Wybierz doświadczoną firmę z dobrymi opiniami
Wydaje się to banalne, jednak kierowani zakupowymi emocjami czasem o tym zapominamy. Jeśli firma od wielu lat dobrze radzi sobie na rynku motoryzacyjnym, świadczy to o wielu ważnych kwestiach. Importerzy aut z dłuższym stażem nabywają więcej doświadczenia, wiedzy, umiejętności i kontaktów. Takie firmy bazują zwykle na zaufanych dostawcach.
Zwróć też uwagę na opinie dotychczasowych klientów danego importera. Komentarze na facebookowych grupach i specjalistycznych forach mogą stanowić wyznacznik jakości.
Przelicz koszty sprowadzenia samochodu z USA
Jeśli decydujesz się na import auta z USA, przygotuj się na więcej opłat niż sama cena samochodu. W grę wchodzi m.in. cło, koszt przelewu pieniędzy do Stanów, wysyłka dokumentów oraz prowizja dla pośrednika, który zadba o wszystkie formalności.
– Ilość dodatkowych kosztów może przytłaczać, ale warto zwrócić uwagę, że auta importowane z USA mogą być nawet o 30% tańsze. Niższa cena auta rekompensuje opłaty – mówi Jakub Modrzyński.

Sprawdź światła
Ważna różnica między europejskimi i amerykańskimi samochodami, na którą należy zwrócić uwagę to oświetlenie. W Stanach nie wymaga się instalacji tylnych lamp przeciwmgielnych. Z przodu używane są reflektory symetryczne. Czerwone kierunkowskazy i pomarańczowe przednie światła pozycyjne również mogą okazać się potencjalnym problemem.
W przypadku starszych aut wymiana oświetlenia nie jest jednak wielkim wydatkiem. Ponadto niektórzy importerzy biorą niezbędne wymiany na siebie.
Mile czy kilometry?
Pamiętaj, że w Ameryce prędkość mierzona jest w milach na godzinę. Samochód przystosowany do polskich warunków musi mieć zegary wyskalowane na kilometry.
Inne możliwe różnice
Jakub Modrzyński dodaje: – W przypadku niektórych modeli trzeba zwrócić uwagę na lusterka. Czasem montowane są ,,na sztywno”, bez opcji złożenia. Popularny w Stanach umieszczony po prawej stronie i skierowany w prawo wydech jest w Polsce zabroniony.
Import aut z USA – podsumowanie
Samochód sprowadzony z USA może być bardzo dobrym wyborem. Przemawia za tym przede wszystkim możliwość zaoszczędzenia nawet do 30% wartości auta. Dodatkowo – w przypadku popularnych “muscle cars” jak Ford Mustang, Dodge Charger, Chevrolet Camaro, czy Chevrolet Corvette – jest to też znakomita forma inwestycji. Te auta po renowacji na pewno nie stracą na wartości!
Podejmując decyzję o zakupie należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, które zostały tu omówione. Dobra firma importująca samochody zza oceanu – jak Amerykaniec.pl z Bytomia – zajmie się wszystkimi szczegółami.
źródło: materiały prasowe partnera